Tech hvg.hu 2017. április. 03. 19:01

Milyen laptopja van? Mindegy is, kiderült, hogy majdnem mindegyik gyártó hazudik az üzemidőről

A mindennapi használat során elérhetetlen üzemidővel hirdeti notebookjait a legtöbb gyártó – derül ki a brit Which? fogyasztóvédelmi szervezet vizsgálatából.

Mivel a laptopok lényege éppen a hordozhatóság, új gép vásárlásakor sokaknál fontos szempont az, hogy a notebook mennyi ideig bírja áramforrás nélkül. Az adatlapon szereplő értékekről egy ideje már talán köztudott – ha más nem, a saját tapasztalatok ráébresztik az ember –, hogy laboratóriumi körülmények között hitelesek. Ugyanakkor joggal várja el a vásárló, hogy a gyártó olyan körülmények között mérjen még a laborban is, amelyek nagyjából visszaadják egy átlagos felhasználó átlagos helyzetét.

Az egyik legkomolyabb fogyasztóvédelmi szervezetként működő Which? az elmúlt egy év során 67 laptopot vizsgált meg ilyen szempontból (is), és arra jutottak, hogy a gyártók határozottan nem mondanak igazat az üzemidőt illetően. A gyakorlatban elérhető üzemidők ugyanis nem percekkel maradnak el a vállalatok által a termékadatlapokra kiírt értékektől, hanem órákkal. Abban nem kételkedünk, hogy a cégek valóban annyit mérnek, mint amennyit kiírnak, de hogy a mérési körülményeknek semmi köze ahhoz, ami egy igazi laptoppal egy igazi felhasználónál történik, az biztos.

A Which? szakembereinek megállapítása szerint a legoptimistább gyártók kétszer hosszabb üzemidőt állítanak gépeikről. Tehát fele annyi időt lehetünk konnektor nélkül, mint amennyit a vásárláskor ígérnek nekünk.

Pexels

A vizsgálatok során a fogyasztóvédők 8 Acer, 3 Apple, 8 Asus, 10 Dell, 12 HP, 20 Lenovo és 6 Toshiba modellt állítottak mindenféle mindennapos kihívás elé. A gépeket többször feltöltötték teljesen, majd minden alkalommal más-mást csináltak a laptoppal: az egyik feltöltés után filmet néztek rajta, egy másikat követően addig böngésztek a neten (wifin), amíg teljesen le nem merült a notebook. Ezután átlagolták az eredményeket.

Azt állítják: igyekeztek úgy használni a masinákat, ahogy bármelyikünk szokta – és így mérték az üzemidőt. Nézzük először néhány konkrét modell eredményeit.

Lenovo Yoga 510

  • A Lenovo állítása: 5 óra
  • A Which? mérése: 2 óra 7 perc

Apple MacBook Pro 13

  • Az Apple állítása: 10 óra
  • A Which? mérése: 12 óra

HP Pavilion 14-al115na

  • A HP állítása: 9 óra
  • A Which? mérése: 4 óra 25 perc

Dell Inspiron 15 5000

  • A Dell állítása: 7 óra
  • A Which? mérése: 3 óra 58 perc

Acer E15

  • Az Acer állítása: 6 óra
  • A Which? mérése: 2 óra 56 perc

És most nézzük, hogy márkákra átlagolva mi jött ki: melyik gyártó mennyit ígér és mennyit hoznak a gépei valójában?

Which?

A példaként felhozott konkrét modellek mellett az egyes gyártók átlagát mutató grafikában is jól látszik, hogy egyetlen gyártó ad meg életszerű körülmények között is igaznak bizonyuló üzemidőt, ez pedig az Apple. Sőt, a MacBookok esetében a valós üzemidő időnként még magasabb is, mint amekkorát a gyártó közöl.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.