Egyelőre csak “O”-ként emlegetik az Android következő operációs rendszerét, de a Google névadási szokásait ismerve biztosak lehetünk benne, hogy ezúttal is egy édességről nevezik majd el a szoftvert. Sokan az Oreóra tippelnek. De a névnél talán érdekesebb, milyen újításokat is hoz a világ legnépszerűbb oprendszerének új verziója.
Az Android új, O jelzésű verziója hivatalosan a májusi I/O fejlesztői konferencián mutatkozhat majd be, az első felhasználók pedig valamikor ősszel tölthetik majd le készülékükre. (Már az is kiderült, hogy melyik telefonokra adják ki első körben.) A napokban azonban közzétették az első, fejlesztőknek szánt változatát, a Mashable nyomán íme az a hat újítás, ami szerintünk is ígéretesnek tűnik.
1. Hosszabb üzemidő
A Google igyekszik egyre lejjebb és lejjebb szorítani a különböző Android-verziók energiaszükségletét, és ez az O esetében sem lesz másként. A fejlesztők ezúttal a háttérben futó alkalmazások erőforrás-használatának korlátozásával próbálják elérni, hogy ritkábban kelljen tölteni az eszközt.
2. Átláthatóbb értesítések
Az Android O a jelenleginél sokkal rendezettebb értesítési rendszert hozhat el. A fejlesztők különböző csatornákba ágyazhatják majd be az alkalmazás által küldött értesítéseket, annak függvényében, hogy mennyire fontos az adott üzenet. Lehet, hogy csak hang jelzi majd, de az is lehet, hogy a készülék rezeg és a képernyő is bekapcsol.
3. Kép a képben
Bár egyre több gyártó fejleszti le saját telefonjainak felületére az ilyesmit, de az új Android már alapból támogatni fogja a kép a képben funkciót. Ennek köszönhetően például úgy nézhetünk majd egy YouTube-videót, hogy közben egy másik alkalmazást (mondjuk a Facebook Messengert) futtatunk.
4. Új ikonok
A Google fejlesztői az alkalmazások indítóikonjait is lecserélik. Egész pontosan két rétegre, elő- és háttére bontják őket, hogy a fejlesztőknek szabadabb legyen a mozgásterük a készítéskor. Emellett animációt is kaphatnak, ami akkor jöhet elő, ha például megnyomjuk őket.
5. Minőségibb zenehallgatás
A hagyományos fülhallgatókkal nincs gond, a vezeték nélküliek esetében viszont már meggyűlik a baja a hang továbbításával az Androidnak. Az új Audio API-val viszont ezt a “hibát” is kiküszöbölik a fejlesztők, így tisztább lesz a hangzás és rövidebb a válaszidő a készülék és a fülhallgató között.
6. Színesebb kijelző
Bár a kijelzők fejlődésének köszönhetően az elmúlt években igazán jó minőségű képernyők kerültek a mobilokba, mindig van hová fejlődni. Az Android O már támogatja a még több színárnyalatot lehetővé tévő WCG-t, így az alkalmazások a korábbinál sokkal több színt tudnak majd megjeleníteni. Mondanunk sem kell, ez milyen jót tesz majd a képeknek és videóknak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.