Amerikai kutatók olyan szemüveget fejlesztettek, ami figyeli, hová néz a viselője, a lencsét pedig úgy állítja be, hogy mindent tűélesen lásson vele. A keret vastagságán még dolgozniuk kell, de a fejlesztési irány ígéretes.
A 40-50 évesekre jellemző probléma, hogy rövid- vagy távollátástól szenvednek. Bár szerencsére ma már a bifokális lencséknek köszönhetően nem kell a szemüveget cserélgetni ahhoz, hogy mindent élesen lásson az illető, ez sem feltétlenül a legjobb megoldás. A Utah Egyetem kutatói ezért olyan szemüveget fejlesztettek, ami pont úgy viselkedik, mint egy fényképezőgép lencséje.
Az első ránézésre is igen ormótlan eszköz nem véletlenül néz ki így: a prototípusba a lencsék mellett akkumulátort és infravörös távolságmérőt is építettek, így képes folyamatosan ahhoz alkalmazkodni, hogy viselője épp hová néz.
A szakemberek a lencsék elülső és hátsó részéhez egy-egy réteg folyékony glicerint adtak, amit elektromos árammal tudnak stimulálni. Amikor a szemüveg viselője egy pontba néz, az infravörös távolságmérű felméri, milyen messze van az adott tárgy, az eszköz pedig a megfelelő impulzussal mintegy 14 milliszekundum (0,014 másodperc) alatt képes beállítani a megfelelő fókuszt. Ennek köszönhetően anélkül láthat mindenki tisztán közelre és távolra, hogy bifokális lencsét kellene használnia.
A felhasználónak csupán annyi dolga van, hogy első használat előtt Bluetooth-on keresztül egy alkalmazásba, hogy milyen dioptriás lencsére van szüksége, a szemüveg pedig automatikusan kalibrálja majd magát, így elméletileg egyetlen eszköz képes lenne a viselőjét egy életen át kiszolgálni.
A szakemberek most azon dolgoznak, hogy kisebb, divatosabb és könnyebben viselhető szemüveget készítsenek. A tervek szerint 3 év múlva dobnák piacra az eszközt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.