Téved, aki azt hiszi, hogy a robotok (gépek) csak a fizikai dolgozók munkáját végzik el. A jövőben akár már a programozók állását is betölthetik.
A Google Brain mesterséges intelligenciával foglalkozó részleg kutatói olyan gépi tanulási rendszert fejlesztenek, amelyik hosszú távon feleslegessé tenné az emberi programozókat. Az első eredmények biztatóak (vagy éppen lesújtóak, attól függően, hogy honnan nézzük): ezek a túlszárnyalják az emberek teljesítményét.
Jeff Dean, a Google Brain csoport vezetője – írja a MIT Technology Review – az egyik legígéretesebb kutatási iránynak nevezi az automatizált gépi tanulást, azaz amikor olyan gépi tanulásos szoftvert fejlesztenek, amelyik maga fejleszt gépi tanulásos programokat. Ha az ilyen mesterséges intelligencia alapú rendszerek elterjednek, a gazdaság egyre több helyén jelenhetne meg a gépi tanulás lehetősége, és a vállalatoknak nem kellene horribilis összegeket fizetniük a gépi tanulás szakértőinek, akikből jelenleg meglehetősen kevés van.
Az elmúlt hónapokban számos más csoport is jelentett előrelépést olyan tanulni képes szoftverek fejlesztésében, amelyek hasonló programokat fejlesztenek. Ezek közé tartozik a nonprofit OpenAI (Elon Musk volt az egyik társalapítója), a Berkeley, a MIT, sőt az ugyancsak a Google nevével fémjelzett Deep Mind is.
Egyébként legyenek erősek, nem csak a programozók állása van veszélyben. Olyan mesterségesintelligencia-rendszereket fejlesztenek ugyanis, amelyek helyettesíthetik a dalszerzőket vagy például az újságírókat. Szép új világ?
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.