A telefonok akkumulátorába épített trifenil-foszfát egy pillanat alatt képes eloltani a túlhevült és felgyulladt készülékeket.
A tavalyi év legnagyobb tech-botránya, a maguktól felrobbanó Galaxy Note7-ek esete egy dologra mindenképpen jó volt: rávilágított a(z egyébként is ismert) tényre, miszerint egy jó telefon rossz akkumulátora komoly sérüléseket és károkat is okozhat. Az ilyen esetek megelőzésére kínálnak egy lehetséges megoldási módot a Stanford Egyetem kutatói. (Mármint azon az alapvetésen túl, hogy nem ér szériaszinten gyártási hibás telefonokat eladni.)
A trifenil-foszfát (TPP) nevű anyagot építenék be az akkumulátor belsejébe, ami szükség esetén kémiai reakció segítségével gátolná meg a készülék kiégését vagy robbanását. A BBC leírása szerint az anyagot korábban is próbálták már beépíteni a lítium-ion akkumulátorokba, az azonban gyengítette annak kapacitását. A szakemberek ezért egy különleges kapszulába zárva helyezik bele a vegyületet, ami 150 Celsius-fokos hőmérsékleten egyszerűen elolvad, „kiengedve” a TPP-t. A trifenil-foszfát az előzetes tesztek szerint 0,4 másodperc alatt volt képes eloltani az akkumulátort, ami kifejezetten jónak számít, így ugyanis komoly baleseteket lehet majd megelőzni.
Hogy a Galaxy Note7 esetében pontosan mi okozta a készülék robbanását (az akkumulátor, vagy valamilyen más gyártási probléma), azt egyelőre nem lehet tudni, a Samsung azonban azt ígéri, hamarosan megválaszolja majd a kérdést.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.