A Norton Security nevű vírusirtót is készítő Symantec ezúttal nem a számítógépeken alkalmazná a védelmet, hanem rögtön a routernél megfogna, amit csak tud.
Az okosotthonok kapcsán az egyik legnagyobb félelem, hogy az internetre kötött eszközökre a hackerek vírust fognak juttatni, amin keresztül vagy uralni tudják az egész hálózatunkat, vagy „csak” ellopják a felhasználók adatait. A Norton Security vírusirtót is készítő Symantec azonban egy olyan eszközt mutatott be, ami reményeik szerint képes lesz hatékonyan fellépni ez ellen.
A Norton Core névre keresztelt router nemcsak a számítógépek számára kínál védelmet, hanem a telefon, a táblagép, illetve az otthoni wifit használó minden eszköz számára. A bemutatón kiemelt készülékek közt volt a Nest okostermosztátja, illetve a Philips Hue izzói/lámpái is.
A gömb alakú készülék egy sor szoftveres megoldással (például az adatok titkosításával vagy az érkező biztonsági frissítéssek automatikus intézésével) igyekszik gátat szabni a kiberbűnözőknek, ha pedig valamilyen gyanús tevékenységet észlel, jelentést tesz róla a felhasználónak. Ha a vírus mégis bejutna a hálózatra, a készülék képes a megfertőzött eszközt karanténba zárni, így akadályozva meg a rosszindulatú kód elterjedését.
A Symantec egy mobilalkalmazást is készített az eszközhöz, amin keresztül a felhasználó megnézheti, milyen eszközök csatlakoztak a hálózathoz és milyen támadást blokkolt a készülék. Emellett a hálózaton keresztül korlátozni is lehet, hogy egy-egy eszköz milyen mértékben használhatja azt, így a szülők akár le is tilthatják a gyerek mobilját, vagy beállíthatják, hogy mikor tudjon internetezni.
A Norton Core lelkét egy kétmagos, 1,7 GHz-es processzor adja, az eszköz hatótávolsága pedig 280-tól 470 négyzetméterig terjedhet. A maximális sávszélessége 2,5 gigabit/s. A készüléket az amerikai piacon már elő lehet rendelni, a végső ára 280 dollár (kb. 82 ezer forint) lesz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.