Tech hvg.hu 2016. december. 20. 09:01

Ellopták a telefonját, de nem hagyta annyiban: zseniális kémvideót csinált, heteken át követte a tolvajt

Egy holland fiatal megunta azt, amit bármelyik magyar is megunhatna: a rendőrség egyszerűen nem tud mit kezdeni a telefonlopásokkal. Az amszterdami egyetemista saját hatáskörben intézkedett. Ugyan a mobilját nem kapta vissza, de maradandót alkotott: heteken át követte mobilja "új tulajdonosát", aki észre sem vette, hogy a telefon kamerája és mikrofonja folyamatosan rögzít mindent.

Egy teljesen átlagos héten közel 300 telefonlopásról kap bejelentést a holland rendőrség, idézi a The Next Web a statisztikát, melyben persze nem szerepelnek azok, akik eleve meg sem keresik a rendőrséget, amikor ellopják a mobiljukat. Ez a magatartás is érthető, tekintve, hogy az ellopott telefonok közül – és ehhez a megállapításhoz még csak külföldre sem kell menjünk – szinte egyiket sem találják meg az ilyenkor többségében tehetetlen hatóságok.

Apple

Egy ilyen helyzettel szembesült Anthony van der Meer is, akinek ellopták az iPhone-ját. Hiába volt a készüléken bekapcsolva a Find my iPhone funkció, ezt valószínűleg a tolvaj is sejtette, így gondoskodott róla, hogy a mobil – mielőtt még meghackelik – ne kapcsolódhasson a nethez. És persze a SIM-kártyát is kiszedte belőle.

Van de Meer úgy döntött, hogy csinál egy kísérletet. Ehhez beszerzett egy androidos telefont, mégpedig azért ilyet, mert erre lehet telepíteni a Cerberus nevezetű alkalmazást. Ez az app (a telepítő tulajdonosnak) nem csak a készülék helyzetét mutatja meg, hanem hozzáférést enged a teljes rendszerhez. Így aztán a tulajdonos nem csak olyasmit tehet, mint például, hogy letörli az ellopott mobilján lévő érzékeny adatokat és képeket, hanem egy az egyben hozzáfér a telefon minden funkciójához – így annak kamerájához és mikrofonjához is.

YouTube / Anthony van der Meer

Hogy ez ne tűnjön fel túl gyorsan a leendő tolvajnak, Van de Meer – a Cerberus fejlesztői segítségével – elérte, hogy a kémkedő alkalmazás saját mobilja védett tárhelyrészére kerüljön, ráadásul más néven. Így hiába is keresi majd a tolvaj, illetve hiába törli le róla az alkalmazásokat, az Android szerves részének tűnő Cerberus fennmarad a készüléken.

Az amszterdami egyetemista ezután megpróbált a tolvajok számára csábítónak tűnő helyzeteket előidézni, és ez sikerült is, az ötödik napon ellopták az új mobilját. Hogy mi történt ez után, az az alábbi videóban 6 perc 45 másodperctől látható, de rögtön írjuk is.

Az egyetemista rögtön ki is próbálta: a Cerberussal tényleg elérte a mobil kamerája által mutatott képet és a mikrofonnal rögzíteni tudta a hangokat. Ezután odament egy környéken álló rendőrhöz, aki úgy döntött, legjobb, ha semmit nem tesz az ügyben. Tulajdonképpen hasonló történt másnap az őrsön is, ahol Van de Meer feljelentést tett.

A mobil ezután napokig ki volt kapcsolva, majd a negyedik nap estéjén a Cerberus bejelzett, hogy a telefonba új SIM-kártyát tettek, és időközben arab nyelvűre állították át a mobilt. A készüléknek kiadott parancsokkal ezután meg tudták állapítani annak helyét, az eltelt időben megtett útvonalát, illetve le is tudták fotózni a készüléket gyanútlanul nyomogató „új tulajdonost”.

YouTube / Anthony van der Meer

Az arabul beszélő, egyiptominak valószínűsített férfiról így kiderült, hogy hol lakik, hogy időnként egy franciaországi segélyszervezet épületébe jár, hogy gyakran tárcsáz egy szextelefonos vonalat, illetve az is, hogy kivel mikorra és hova beszél meg találkozókat.

A telefon folyamatosan rögzítette (és továbbküldte), merre jár a tulajdonosa.
YouTube / Anthony van der Meer

A sztori, melyből az egyetemista dokumentumfilmként készítette el a fenti videót, első körben véget ért itt. Van de Meer, a mobil eredeti tulajdonosaként, rengeteg fotót, hangfelvételt és videót készített az „új tulajdonosról”. Az adatok megvannak, innen már a rendőrségen a sor, hogy kezd-e valamit a helyzettel.

Odamentek a jelzett házhoz, le is filmezték.
YouTube / Anthony van der Meer

A tanulság azonban – akár megbüntetik a mobiltolvajt, akár nem – mindenkinek érdekes lehet: a telefonjaink olyannyira személyes tárgyunkká váltak, hogy azokon keresztül szó szerint mód nyílik teljes életünk feltérképezésére. És ahogy a dokumentumfilmben is látható: ha valaki akár csak egy pillanatra is hozzáfér a készülékünkhöz, és vagy helyben, vagy távolról feltelepít rá egy ilyen megfigyelős programot, onnantól kezdve nyitott könyv előtte a teljes életünk.

Ez egyébként már annál a tolvajnál is kiderült, aki egy luxushajó magyar utasának iPhone-ját lopta el – aztán olyan történt, amin maga is meglepődött.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.