Tech hvg.hu 2016. szeptember. 28. 07:02

Jöhet az ingyenes internet, a Google megoldotta az egyik nagy problémát

A Google mesterséges intelligenciája elérte, hogy a vállalat ingyenes internetet szóró ballonja 98 napig is a levegőben maradhasson.

Több mint három éve annak, hogy a Google hivatalosan is bejelentette a Project Loon névre keresztelt kezdeményezését, melynek lényege, hogy léggömbök segítségével mindenhova eljuttatnák az internethozzáférést. Az azóta elvégzett tesztekből sok mindent megtudhattak a fejlesztők a ballonok viselkedését illetően, egy dolog azonban komoly fejtörést okozott: hogyan tartsák a levegőben úgy, hogy az lehetőleg ne nagyon mozduljon el. A Wired beszámolója szerint most sikerült választ találni a problémára.

A legnagyobb kihívás az volt, hogy egy helyben tartsák a ballonokat: 20 kilométeres magasságban ugyanis jóval kiszámíthatatlanabb a széljárás, mint a föld közvetlen közelében. A Google szakemberei eddig különböző algoritmusokkal próbálták az eredetileg kijelölt pozícióban tartani az eszközöket, de a hirtelen módosuló széljáráshoz ez nem volt elég. A fejlesztők ezért ráküldték a Google mesterséges intelligenciáját, aminek meg is lett az eredménye: a perui sztratoszférában 98 napig volt képes lebegni a ballon.

Project Loon

Az algoritmusok eredményeit most a gépi tanulás módszerével próbálják átadni a mesterséges intelligenciának. A beszámolók szerint volt olyan eset, amikor a Csendes-óceán fölé lebegett a ballon, hogy egy elkapjon egy megfelelő széllökést, de képes volt módosítani a mozgását azután, hogy megjósolta, milyen külső behatás várható. A 14 hét alatt közel 20 ezer ilyen módosítást hajtott végre.

Mindennek köszönhetően a Google nemcsak hosszabb ideig képes majd a levegőben tartani az eszközt, de az üzemeltetése is jóval olcsóbb lehet, így ugyanis kevsebb ballon is elég lehet ahhoz, hogy mindenhol lehessen internet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.