A kanadai kutatók szerint 9 állításhoz való viszonyunk alapján kideríthető, mennyire vagyunk hajlamosak szadizmusra.
Különböző kutatásoknak köszönhetően számos dolgot megtudhattunk már az emberi személyiségről, van azonban egy (viszonylag) fiatal kutatási terület, ami továbbra is felfedezésre vár.
Az embergyűlölő vonások meghatározására a tudósok az 1990-es évek végén megalkották a dark triad, azaz a sötét hármas fogalmát. Ennek három alkotóeleme a nárcizmus, a pszichopátia, valamint machiavellizmus, ami együttesen egy ellenséges és önző viselkedést tesz ki. Egy friss kutatás szerint azonban mindehhez egy negyedik elem is társulhat: a szadizmus – számolt be róla az IFLScience.
A Nyugat-ontariói Egyetem szakemberei szerint magát a szadizmust nehéz megkülönbözteti a sötét hármas tagjaitól, ráadásul az utóbbi néhány év tapasztalatai is azt mutatják, a különösen kegyetlen viselkedésnek is ez lehet a motivációja – elég csak a trollkodásra, vagy az internetes zaklatásra gondolni.
Annak érdekében, hogy a kutatók kiderítsék, kiben van ott a szadista hajlam, összeállítottak egy 20 kérdésből álló listát, amit 199 egyetemi hallgató töltött ki. 1-től 5-ig kellett pontozniuk olyan állításokat, mint hogy "Szívesen verek át másokat." vagy "Csak azért hazudok másoknak, hogy felidegesítsem őket." A kutatók szerint a kérdőívvel meghatározhatóvá vált, kire jellemző a szadizmus és kire a sötét hármas jegyei. Arra azonban nem volt jó, hogy előbbit elkülönítse a többi tulajdonságtól, ezért az állítások jelentős részét kigyomlálták, így maradt belőle kilenc – az alábbiak:
1. Az irányítás érdekében kigúnyolok másokat.
2. Másokat piszkálni sosem unalmas.
3. Az irányítás érdekében bántanék másokat.
4. Szórakoztató másokat dühösnek látni, miután kigúnyoltam őket.
5. Gonosznak lenni valakivel néha izgalmas.
6. Örömmel tölt el, ha másokat a barátai előtt gúnyolhatok ki.
7. Izgalmas érzés azt látni, ahogy mások verekednek.
8. Ha valaki idegesít, arra gondolok, hogy bántom.
9. Még akkor sem bántanék szándékosan senkit, ha idegesítene engem.
Értelemszerűen minél több állítással ért egyet a válaszadó – illetve az utolsó esetében nem ért egyet –, annál inkább hajlamos a szadizmusra.
Ezzel a listával 202 diákhoz mentek oda, és bár az eredmények alapján a szadizmus még mindig közel volt a sötét hármas vonásaihoz, de már sokkal inkább megmutatkozott, hogy a szadizmus egy külön kategória.
Mindkét teszt eredménye azt mutatta, több férfinak volt negatív vonása, mint nőnek. A kutatók szerint bár még sokat kell tenni azért, hogy a szadista hajlam jól behatárolható legyen, a mostani kérdőív nagyban segít majd a szadizmus klinikai értelemben vett megértéséhez.