Az elektronikus bőrt egy ideje már kitalálták, de az új fejlesztés a korábbi néhány óra helyett már több napon át használható.
Aki látta a Justin Timberlake főszereplésével készült Lopott idő című filmet, az egész biztosan emlékszik arra a speciális “órára”, amely a szereplők karján digitális kijelzőként funkcionált. A Tokiói Egyetem kutatói most egy hasonló eszközzel kísérleteznek, ami a jövőben forradalmasíthatja a fitneszkarkötők, okosórák és egyéb viselhető eszközök piacát.
A The Verge beszámolója szerint a kutatók olyan szerves polimer fénykibocsátó diódákat (PLED-eket) fejlesztettek ki, amik képesek pirosan, kéken és zölden is világítani. A diódák az elektromos impulzus hatására kapcsolnak ki és be, valamint világítanak a kívánt színnel. Az egyik fotón például a Tokiói Egyetem logóját rajzolták ki vele.
Ugyanakkor arra is lehetőség nyílik, hogy digitális formában számokat jelenítsen meg az e-bőr.
Persze nem a japán kutatók az egyetlenek, akik az e-bőr és más, rugalmas elektronika kifejlesztésén dolgoznak, 2013-ban például már készült a pók fonalánál is vékonyabb PLED. Az ilyen vékony anyagok esetében azonban komoly probléma, hogy igen rövid életűek, a szabad levegőn csupán néhány óráig bírják.
A Tokiói Egyetem kutatói ezt a problémát szeretnék megoldani, ezért létrehoztak egy különleges védőréteget, ami képes a levegőt és a nedvességet is kizárni, így a néhány óra helyett néhány napon át képes működni. A szakemberek szerint a korábbi fejlesztésekhez képest kevesebb energiát fogyaszt, egy rugalmas szenzorral pedig képes lehet meghatározni a bőrön keresztül a viselője oxigénszintjét is.
A kutatók szerint a technológiával nagyobb és olcsóbb kijelzőket lehet majd gyártani.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.