Míg az orvosok a DNS-elemzést hívják segítségül a hosszabb élet megteremtéséhez, a Sentient Science kutatói „klónozással” próbálják maximalizálni a gépek élettartamát.
A gépek kiszámíthatatlanok, a legváratlanabb pillanatban romolhatnak el. Ez még csak elmegy egy háztartási gépnél, de más a helyzet egy repülőgépnél, orvosi berendezésnél vagy a haditechnikában.
A NASA égisze alatt működő Sentient Science kutatóinak folyamatos fejlesztés alatt álló szoftvere előre megjósolja, mikorra várható egy-egy alkatrész tönkremenetele, így azt még a meghibásodás előtt lehet cserélni, tulajdonképpen örökéletűvé téve így a gépeket.
A DigitalClone nevű szoftver virtuálisan klónozza az alkatrészeket, figyelembe véve a fizika törvényeit, a súrlódást, a kopást, az eszközre ható erőket. Ezek alapján meglepő pontossággal jelzi, mikor érkezik el a csere ideje. Nincs szükség tehát költséges fizikai tesztek végzésére, ráadásul ezeket csak néhány alkatrészen, hosszú idő alatt tudják elvégezni. A DigitalClone azonban több ezer tesztet is lefuttat a klónozott alkatrészeken órákon vagy napokon belül.
A kutatók olyan cégekkel végeznek tesztfuttatásokat, mint a Boeing, a Sikorsky vagy a General Electric, de dolgoznak a Hubble űrteleszkópon és orvosi berendezéseken is. A legnagyobb és legkiemeltebb ügyfelük az amerikai hadsereg. Talán ennyiből is következik, hogy arra egyelőre ne is számítsunk, hogy mindennapos háztartási eszközeinket teszik majd örökéletűvé.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.