Tech hvg.hu 2016. május. 09. 10:00

Leállt egy komputer egy szívműtétnél az antivírusprogram miatt

Csak a szerencsén múlt, hogy nem maradt a műtőasztalon egy amerikai férfi egy túlbuzgó antivírusprogram miatt.

Az IBM tulajdonában lévő Merge cég egészségügyi berendezéseket gyárt az Egyesült Államokban, készülékei megtalálhatók a szemészettől kezdve az ortopédián át egészen a sebészetig. Az egyik géppel azonban nemrég volt egy kis probléma.

A Merge Hemo nevű berendezés – adta hírül a Softpedia – egy katéteres szívműtétnél asszisztált. Ez a gép két fő modulból áll, az egyik az orvosi eszköz, amely a katéterrel összeköttetésben figyeli a páciens valamennyi fontos paraméterét, a másik egy szoftver, amely az orvosok számítógépe felé továbbítja az adatokat.

Még februárban történt az ominózus eset, amelynek részletei mostanában kerültek nyilvánosságra: egy szívkatéteres műtét közepén elsötétült a monitor, a Merge Hemo elveszítette a kommunikációt a PC-vel. Öt perce telt, míg az orvosok újra tudtak mindent indítani, és szerencsére mindez olyan műtáti fázisban történt, hogy a betegnek nem lett baja.

Merge

Mint minden ilyen esetben, a gyártó azonnali vizsgálatot rendelt el, ami érdekes eredménnyel zárult. Kiderült ugyanis, és ezt az FDA (Amerikai Élelmiszer- és Gógyszerengedélyezési Hivatal) is nyilvánosságra hozta, hogy a merge Hemóval semmi gond sincs, a problémát az okozta, hogy az orvosok PC-jén egy olyan antivírus futott, amelyiket úgy programoztak, hogy minden órában végezzen el egy mély szkennelést, és erre éppen a műtét közepén került sor.

Az eset arra hívja fel a figyelmet, hogy míg egyfelől jó az antivírusprogramok használata az egészségügyet is egyre jobban fenyegető kibertámadások miatt, addig másfelől nagyon nem mindegy milyen beállításokkal használják ezeket a szoftvereket, mert lehet, hogy nagyobb gondot csinálnak, mint amilyet megakadályoznak.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.