Mintha egy kis időre visszatért volna közénk Rembrandt, egy új festmény látott napvilágot, tagadhatatlanul a mester kézjegyeivel.
A mesterséges intelligencia és a gépi tanulás gyakran szerepel mostanság a hírekben, nemrégiben például a Google mesterséges intelligenciájáról, az AlphaGóról hallhattunk. Ebben az alkalmazásban elemeznie kellett a számítógépnek, és szigorú tények alapján alakította ki játékstratégiáját.
Már ez is elismerésre méltó teljesítmény, azonban még meglepőbb lehet, amikor a gép újat alkot, kreativitását mutatja meg. Ilyen egy immár két éves projekt, a The Next Rembrandt, amelyben a Microsoft, az ING, a Delft Műszaki Egyetem és holland múzeumok vettek részt. A cél az volt, hogy rájöjjenek, mi teszi Rembrandt műveit olyan egyedivé.
Ehhez hívták segítségül a számítógépet, amely a gépi tanulást bevetve elemezte a művész alkotásait. 346 festményt kellett kiveséznie, pixelről pixelre. Utána feladatot is kapott, egy festményt kellett készítenie Rembrandt stílusában. Hogy azért korlátokat is szabjanak a gép kreativitásának, megadták neki, hogy egy fekete ruhás, fehér galléros, 30 és 40 év közötti, arcszőrzetes kaukázusi férfi portréját készítse el.
A végeredményhez. mivel egy szimpla festmény csak 2D-s, 3D-s nyomtatást használtak, hogy éppen olyan legyen a textúra, mint egy eredeti olajfestményé.
A kép a hozzáértőket azért nem, viszont a laikusokat megtévesztheti, mindenesetre azt senki sem tagadhatja, a képet tényleg a holland művész inspirálta. A projekt gazdái azért hozzátették, ugyan elégedettek az eredménnyel, de Rembrandtot nem lehet számítógéppel helyettesíteni.