2016. február. 22. 16:15 MTI Utolsó frissítés: 2018. május. 26. 12:56 Tech

Hallhatóvá vált a híres múmia hangja

Nemcsak láthatják, hanem a jövőben hallhatják is a technika segítségével Ötzit, a kétezer éves gleccsermúmiát a Dél-tiroli Régészeti Múzeum látogatói.

Röntgenképek szkennelése és feldolgozása segítségével meghatározták Ötzi hangképző csatornáját és megállapították hangja hangzását – közölte hétfőn a dél-tiroli egészségügyi hatóság.

A szakértők egy szoftver segítségével határozták meg a zöngés hangokat megformáló rezonanciahelyek értékét, az akusztikus energiának és a magánhangzók rezgésének eloszlását. Végül mindezt hangszintetizátor segítségével rekonstruálták.

A projekt különlegessége abban rejlik, hogy a múmián nem kellett végrehajtani semmilyen invazív vizsgálatot, hiszen már rendelkezésre álltak a szükséges röntgenképek.

A Francesco Avenzini, a bolzanói tartományi kórház foniátriai intézetének vezetője és Rolando Füstös, az intézmény fül-orr-gégészeti részlegének főorvosa által kezdeményezett tanulmány az első a maga nemében – olvasható a hatóság közleményében. A foniátria a hangképzés élettanával, kórtanával, a funkciózavarok diagnosztikájával és kezelésével foglalkozó tudomány.

Mivel a kutatók a projekttel új kutatási területet fedeznek fel, szükséges olyan felmerülő problémákat is figyelembe venniük, amelyek korábban még nem fordultak elő. Például a múmia karja, amely a test megtalálásakor Ötzi nyakát takarta, megváltoztathatta a test hangképző részének formáját. A mumifikálódás és az ennek következtében fellépő folyadékhiány is új kihívás elé állítja a tudósokat.

A rézkorban élt Ötzi múmiáját 1991 szeptemberében fedezték fel 3210 méter magasságban az olasz-osztrák határon húzódó Ötz-völgyi Alpokban. Vizsgálatok szerint vélhetően negyvenéves kora előtt, időszámításunk előtt 3359 és 3105 között halt meg. A gleccsermúmia a világ legrégebbi teljes épségben megmaradt emberi holtteste, amelyet Olaszországban, a bolzanói (Bolzen) régészeti múzeumban őriznek.

További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról