Tech hvg.hu 2016. január. 22. 12:01

Csalnak a címkékkel: a borokon sokszor nem a valós alkoholtartalom látható

A világ minden tájáról közel 100 ezer bort vizsgáltak meg, többségük címkéin nem a valós alkoholtartalom volt látható.

A Kalifornia Egyetem döntött úgy, hogy egy igen komoly nemzetközi kutatással veti össze a borok alkoholtartalmát a címkéiken jelzettel. A végeredmény a következő: a közel 100 ezer vizsgált bor 60 százalékánál átlagban 0,42 százalékkal tér el a valós és az üvegen jelzett alkoholtartalom.

A spanyol és chilei vörösboroknál mutatták ki a legnagyobb eltérést, de az amerikai és chilei fehérboroknál is kiemelkedő volt. A kutatás leírásában természetesen megemlítik, hogy ez az értékhamisítás főként különböző adóterhek elkerülése miatt jellemző, illetve a drágább boroknál az alcsonyabb, az olcsóbbaknál a magasabb érték a vonzóbb a vásárlók számára.

A Vinoport szakoldal kiemeli, hogy az átlagos eltérési érték (0,42 százalék) Magyarországon nem számít szabályszegésnek, hiszen 0,5 százalékos eltérés megengedett, illetve van néhány termék (három évnél hosszabb palackérlelésű OEM- és OFJ-borok, pezsgők, minőségi pezsgők, szén-dioxid hozzáadásával készült habzóborok, túlérett szőlőből készült borok, gyöngyözőborok, szén-dioxid hozzáadásával készült gyöngyözőborok, likőrborok), amelyeknél 0,8 százalékos különbség is megengedett a valós és a címkén jelzett alkoholtartalom között.

Az alkoholtartalomtól viszont független az a tudományos tény, hogy 1 pohár vörösbor elgfogyasztása 1 óra edzéssel ér fel.

hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?