A filmkészítők többféle módon is képesek befolyásolni a nézők érzelmeit, ennek egyik leghatásosabb és egyben leglátványosabb módja az, ahogy a színekkel manipulálnak bennünket.
Tudományosan bizonyított tény, hogy a színek képesek befolyásolni az ember hangulatát, a filmesek pedig erre építve igyekeznek minél intenzívebb érzelmet kiváltani a nézőkből. A legtöbb esetben ezt a teljes film filterezésével érik el, de ha van elegendő pénz a büdzsében, digitális úton képkockáról képkockára haladva is képesek beállítani a színeket. Hogy melyik műfajhoz melyik árnyalat illik, arról a The Verge készített egy remek videót.
Attól függően, hogy milyen árnyalatot kap, más és más módon lehet hatni az érzelmekre – azzal együtt, hogy eközben a képen ugyanaz látható. Ha valami ijesztő dolgot szeretnének sejtetni, akkor a kék szín hideg árnyalatait használják. Ezzel egy tipikusan horrorfilmes hatást lehet elérni.
A romantikus filmekhez pirosas árnyalat illik, így a néző is jobban tud azonosulni a szereplők érzelmeivel.
Ha pedig sci-fi hatást szeretnének elérni, sárgás és zöldes árnyalatokat használnak.
Minden más esetben viszont két színt: a kéket és a narancssárgát alkalmazzák. Ennek oka, hogy a színészek bőrtónusa általában narancssárga, amire ráerősítve a képből ki tudják emeleni a karaktert. Mivel a kék a narancssárga komplementer színe, a két szín egymást erősíti a jelenetekben.
A videó angol nyelvű, de minimális nyelvtudással is érteni fogja a lényeget.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.