Úgy tűnik, mostanra telt be a pohár a Microsoftnál a Windows 10-et ért adatvédelmi támadások miatt.
A redmondi cég az új operációs rendszerének nyári megjelenése óta szinte folyamatosan kapja a megyjegyzéseket, melyek szerint a Windows 10 kémkedik a felhasználók után. Terry Myerson, a cég ügyvezető alelnöke a napokban a Microsoft hivatalos blogjában igyekezett tisztába tenni a dolgokat.
Myerson szerint a Windows 10 azért gyűjt adatokat, hogy később jobbá tegye a felhasználói élményt, a felhasználók pedig meghatározhatják, mik azok az információk, amiket meg akarnak osztani a céggel. Ez persze így egy elég sablonos, lényegében semmitmondó válasz, de Myerson továbbment, részletesen kifejtette, hogy az adatgyűjtés három különböző kört érint: a biztonságos működéssel kapcsolatos adatokat, valamint a személyes és a hirdetési adatokat.
A biztonságos működéssel kapcsolatos adatok olyan információkat tartalmaznak, mint az ismeretlen eszközök azonosítói, az eszközök típusa, valamint azokat jelentéseket, amiket egy alkalmazás összeomlásakor készít a rendszer. Vagyis a felhasználói fájlokhoz és azok tartalmához a Microsoft nem fér hozzá, mint ahogy a nevekhez, e-mail címekhez vagy fiókazonosítókhoz sem.
Myerson szerint a begyűjtött adatokra a felhasználói élmény javítása érdekében van szükség. Az úgynevezett telemetria-adatok küldése a Windows 10-ben alapbeállításként engedélyezettek, ám az egyéni felhasználók és a kisvállalkozások ki tudják kapcsolni a Gépház - Adatvédelem - Visszajelzés és diagnosztika menüpont alatt, és év végéig a nagyvállalati és az oktatási célokra szánt verzióba is beépítik ezt a lehetőséget. A redmondi cég ezzel együtt nem javasolja a deaktiválást.
A felhasználók számára a legnagyobb aggályt a személyes adatok begyűjtése jelenti, Myerson szerint azonban ez sem úgy történik, ahogyan sokszor a hírekben hallani lehet. A rendszer olyan adatokat gyűjt, ami segíti a felhasználói élmény növelését. Ilyen, amikor a Microsoft mintát vesz a begépelt, vagy leírt szavakból, majd azok segítségével igyekszik egy egyedi, a felhasználóra szabott szótárt készíteni. Ugyanakkor a valóban az azonosításra lehetőséget adó tartalmazó kifejezéseket - például IP-címeket - kiveszik a rendszerből, így azt sehol sem tárolják el. Akit ez nem győz meg, és az szeretné, hogy a Windows semmit se jegyezzen meg abból, amit ír vagy mond, mindent kikapcsolhat a Gépház - Adatvédelmi beállítások - Beszéd, szabadkézi bevitel, gépelés menüpont alatt.
A harmadik kényes téma, ami miatt aggódnak a felhasználók, az a hirdetési adatok tárolása, a legtöbben ugyanis nem akarják, hogy az operációs rendszer monitorozza, merre járnak az interneten, és a szokásaik alapján kapjanak reklámot. A Myerson azonban kijelentette, a Winows 10 nem gyűjti ezeket az adatokat. "Sem az operációs rendszer, sem más Microsoft termék nem ellenőrzi az e-maileket, ahogyan más egyéb kommunikációs csatornát sem azért, hogy célzott hirdetéseket küldjön a felhasználónak" – írta az ügyvezető alelnök.
A Windows egyedi hirdetési azonosítókat használ – épp úgy, ahogy az Apple is –, ami lehetővé teszi az alkalmazások fejlesztőinek és a hirdetőknek, hogy még több releváns hirdetést ajánljanak a felhasználó számára. Mindezt úgy, hogy a felhasználási szerződésben korábban benne volt ez a tétel, vagyis a felhasználó azt a telepítés során el is fogadta. Ettől függetlenül ez az egyedi azonosító kikapcsolható, a Gépház - Adatvédelmi beállítások - Általános menüpont alatt lehet ezt megtenni. Egy esetleges visszakapcsolás esetén a rendszer automatikusan egy új azonosítót generál majd.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.