Tech László Ferenc 2015. szeptember. 30. 18:29

Tényleg óriási? Leteszteltük a Samsung legújabb telefonját

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Egy hónappal korábban érkezett, mégis több hónapot késik. Kipróbáltuk a Samsung Európában egyelőre kuriózum számba menő ötödik generációs óriástelefonját, a több fronton előre- és néhányon hátra lépett Note5-öt.

A Samsung az elmúlt években rendszerint ősszel mutatta be óriásmobiljainak újabb és újabb verzióit, idén azonban már augusztusban kijöttek az új Galaxy Note-tal. Illetve éppen ez a gond: nem jöttek ki vele, csak bemutatták, miután nagyon hamar kiderült, hogy Európában idén már biztosan nem lesz kapható. Mi egy tengerentúlról behozott példány alapján vizsgáltuk meg, hogy ezúttal mit sikerült összehoznia a Samsungnak.

László Ferenc

Kisebb és könnyebb

Az új Note-ban sikerült megoldaniuk a fejlesztőknek, hogy változatlan méretű kijelző mellett az elődjénél jól érzékelhetően kisebb legyen a telefon: széltében és vastagságában is karcsúbb lett a készülék, ráadásul még a tömegéből is sikerült lefaragni néhány grammot. (Ezzel például a Samsung már tavaly is rávert a nagyobbik iPhone-ra, idén pedig méginkább.) Az oldalsó kávákon is vékonyítottak, így a telefon előlapjának 76 százalékát uralja a leghasznosabb felület, vagyis a kijelző.

Száraz specifikációk tekintetében a képernyő semmit sem változott tavalyhoz képest, ez azonban nem jelenti azt, hogy a gyakorlatban ne lenne újdonság. A változatlan jellemzők sorába tartozik az 5,7 colos képátló, a QHD felbontás, valamint a nagyon (!) kontrasztos Super AMOLED technológia. Viszont a színvisszaadáson sikerült egy kicsit javítani, és ami még talán ennél is fontosabb, hogy a fényerő jelentősen nőtt. Ennek köszönhetően semmi akadálya annak, hogy akár tűző napsütésben láthassuk és használjuk a telefont.

László Ferenc

Összeszerelési minőség és aksi

Műanyagot immár egyáltalán nem tapogathatnak ujjaink, a telefon kerete minőségi fémből készült, az elő- és a hátlap pedig egyaránt üvegből – konkrétan Gorilla Glass 4 lapokhoz van szerencsénk. A minőségérzet ennek megfelelően sokkal, de sokkal jobb lett a tavalyinál. Ugyanakkor előkerült a probléma, hogy a készülék fényes felülete pillanatok alatt elmaszatolódik, arról nem is beszélve, hogy a Note5 adott esetben angolnaként csusszanhat ki a kezeink közül.

Az egyre több gyártó által követett divatnak megfelelően ez a Note bizony már unibody kivitelű, vagyis házilagosan nem bontható meg (a garancia elvesztése nélkül). Az emiatt aztán nem cserélgethető akkumulátor kapacitása csökkent az elődhöz képest – de üzemidő tekintetében mégsem kell aggódnunk, ugyanis a fogyasztás is csökkent, így tapasztalataink szerint a 1,5-2 napos használati idő simán hozható. A gyári vezetékes töltő gyorsan telepumpálja az aksit, és mostantól már vezeték nélkül is tölthető a készülék, ráadásul ugyanolyan gyorsan, mint vezetékes módon. A drótmentességhez viszont egy 20 ezer forintos spéci töltőt kell vásárolnunk.

Ceruzológia

A minden évben egy kicsit megújított érintőceruza végén idén egy apró nyomógomb landolt, ez oldja ki a telefonba zárt ceruzát, így az véletlenül nem esik ki. A tavaly még érdesített felület már a múlté, így a telefon egészéhez hasonlóan az S Pen is csúszósabbá vált. A tollal vezérelhető, a kijelzőn bárhol és bármikor előcsalogatható, gyors funkciótár is okosabb lett, és immár bármilyen, általunk választott alkalmazással bővíthető. Sokak számára hasznos lehet, hogy az S Pennel már PDF állományokra is egyszerűen rá lehet jegyzetelni, illetve újdonság, hogy már többoldalas görgethető kijelzőkép-mentések is készíthetők.

László Ferenc

Pluszok és mínuszok

A legfrissebb Android 5.1.1-re ráhúzott TouchWiz felhasználói felület sokat finomodott az előző Note óta, de a tavaszi Galaxy S6-ot ismerők számára nem sok újdonságot hozott. A hatalmas kijelzőn kiválóan használható a többablakos üzemmód, melyet egyrészt az alkalmazásváltó felületről, másrészt a kijelző alatti baloldali érintőgomb nyomvatartásával lehet előcsalogatni

A kijelző alatti középső nyomógombban a Note sorozatban elsőként végre már nem elhúzós, hanem szimplán odaérintős ujjlenyomat-felismerő szenzor található, ami tapasztalatunk szerint pontosan és gyorsan működik.

Az UV-szenzort idén kigyomlálta a Samsung, ami miatt vélhetően kevés könnyet morzsolnak majd el a felhasználók, ellenben a felső élről száműzött infravörös portért szerintünk kár, sokan szívesen használták a tévé távirányításához, ha már úgyis a kezükben volt a telefon tévézés közben.

Samsung Galaxy Note 4 és Galaxy Note5
László Ferenc

Az S Voice a Samsung saját fejlesztésű digitális asszisztense, mely továbbra sem tud magyarul és persze ott figyel az új Note-on. Hasonlóképpen az S Tervező sem hiányozhat, mely egy többek közt időjárás-előrejelzésre is képes naptár alkalmazás. Az S Health a gyártó egészségügyi- és fitneszközpontja, melynek révén könnyen és látványos formában követhetjük többek közt például lépéseink számát, a naponta elfogyasztott koffeinmennyiséget, illetve a hátoldali spéci szenzornak köszönhetően akár a pulzusunkat is.

A zenelejátszó hétsávos ekvalizerrel, a veszteségmentes hangformátumot jelentő FLAC–támogatással és a legmodernebb UHQ felskálázással nyomul, a feliratkezelős videólejátszó képét lekicsinyítve bárhova odatehetjük a kijelzőn. A Microsoft is fontos szerepet kapott a Note5-ön, még pedig a gyárilag feltelepített Word, Excel, PowerPoint, OneNote és Skype révén – és nem mellékesen 100 GB OneDrive felhőtárhely is jár a telefon mellé.

Szteroidokon nevelkedett

A Samsung ugyanazt a nyolcmagos Exynos 7420-as chipsetet pakolta a Note5-be, mint ami az összes eddig megjelent S6 variánsban is tetten érhető. Ez pedig garanciát jelent egyrészt az akadásmentes működésre, másrészt a minimális melegedésre, harmadrészt pedig a relatíve alacsony szinten tartott fogyasztásra. A legmodernebb 64 bites chipkészlet mellett már nem 3, hanem 4 GB RAM található, így az időtállóság ki van pipálva, a Note5 még a két év múlva megjelenő alkalmazásokhoz is bőven használható telefon lesz.

László Ferenc

Sokan szívják a fogukat amiatt, hogy a microSD-slotot kivették az új Note-ból, így ezúttal be kell érnünk a kiviteltől függően 32, illetve 64 GB belső tárhellyel, az viszont az UFS 2.0 technológiának köszönhetően legalább világbajnok sebességű. A 4G/LTE mobilnet, a wifi, a Bluetooth 4.2, az NFC és a GPS mellől idén hiányzik az FM-rádió. Hangszóróból pedig továbbra is csak egyet kapunk, szemben egyes riválisok sztereó megoldásával.

Fényleső

A frontkamera révén maximum 5 megapixeles szelfik és QHD videók készíthetők. A főkamera "lelke" egy 16 millió képpontot felvonultató Sony képérzékelő, ami nagyon jó minőségű, maximum 5312x2988 pixeles felbontású fotókat képes rögzíteni. Rossz fényviszonyok mellett komoly segítséget jelent az optikai képstabilizátor, illetve az f1,9-es fényerejű objektív.

László Ferenc

Haladó fotósok számára jó hír, hogy az LG G4-hez hasonló módon teljesen manuálisan is beállítható a kamera, legyen szó akár a zársebességről, akár a fényérzékenységről, sőt még RAW formátumot is kapunk. A Note-ok videófelvevője már 2013 óta megugorja a 4K Ultra HD szintet, és nincs ez másképp most sem, az élő YouTube videóközvetítések támogatása viszont már egy idei újdonság.

Verdikt

A Galaxy Note5 a Samsung sikeres sorozatának legújabb, legszebb és legnagyobb tudású képviselője, melyhez hasonlóan szerteágazó szolgáltatási körű, kiváló sebességű és elképesztő multimédiás arzenálú okostelefont nehezen találunk a riválisok kínálatában. Az elődhöz képest anyagválasztás, kijelző, processzor, RAM és kamera frontján is sikerült előrelépni, és az ilyen készüléket választók körében szeretett S Pen is átesett némi fejlesztésen.

László Ferenc

Ez eddig mind szép és jó, viszont sokan zokon veszik a gyártótól, hogy nem bővíthető a tárhely, nem cserélhető az aksi, arról nem is beszélve, hogy az európai vásárlók még hónapokig csak ácsingózhatnak egy hivatalos magyar garanciával ellátott készülékért. Aki ezektől a szépséghibáktól el tud tekinteni, az a nem hivatalos úton hazánkba érkezett első Note5 példányokért 200-230 ezer forintos összeget kell kifizessen – ami tulajdonképpen korrektnek mondható. Összehasonlításképp, a nagyon hasonló tudású, de ceruza nélküli és hajlított kijelzős Samsung Galaxy S6 edge+ hivatalos listaára 260 ezer forint.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.