Tech László Ferenc 2015. szeptember. 26. 11:02

Jó a drón a háznál, pláne, ha telefonnal irányítjuk - teszt

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Drónokkal nem csak emberéleteket követelő brutális légicsapások indíthatók: mi egy okostelefonról távvezérelhető parányi hobbimasinát próbáltunk ki, melynek fedélzetén egy remek kamera és egy komplett számítógép is található.

Többségünk imád repülni és rengetegen hasonlóan viszonyulunk a fotózáshoz/videózáshoz is. A kettőt remekül kombinálhatjuk egymással egy sétarepülésnél, de sokkal izgalmasabb, ha a repülőszerkezetet mi magunk irányítjuk oda, ahova csak akarjuk. Ehhez semmilyen repülőgépvezetési licencre sincs szükség, csak némi gyakorlatra, no és persze egy drónra. Mondjuk például egy Parrot Bebop Drone-ra, amelyet akár az okostelefonunk kijelzőjéről is egyszerűen irányíthatunk.

László Ferenc

Nem floppy, quadrocopter

A Parrot márkanév hallatán az idősebbeknek vélhetően még mindig a jó öreg floppylemezek villannak át az agyukon, mostanság azonban már sokkal inkább különböző izgalmas ketyerékre kell gondolnunk a szó hallatán – a régi egy brit, az új egy francia cég –, itt van például jelen tesztalanyunk. A gyártó jó szokásához híven a hangsúly ezúttal is az egyszerűségen van: a készüléket csak ki kell venni a dobozból, feltölteni az aksiját, és máris kezdődhet a felhőtlen szórakozás.

A Parrot Bebop Drone meghajtásról négy darab kefe nélküli apró elektromotor gondoskodik, melyek 65 milliméteres sugarú, háromágú propellereket pörgetnek. A működéshez szükséges energiát egy relatíve nagy méretű, de pillekönnyű, 1200 mAh kapacitású akkumulátorból nyeri a szerkezet. A fedélzeten ott figyel többek közt egy komplett számítógép, ami processzormagból kettőt, grafikusgyorsítóból négyet, RAM-ból és flashmemóriából 8-8 GB-ot kapott. A kis Parrotban tehát tényleg komoly hardver figyel, melyet operációs rendszerként egy Linux igazgat.

Beüzemelés

A 28x32 centiméteres drón az aksi csatlakoztatását és a bekapcsológomb lenyomását követően egy saját wifi-hálózatot aktivál, melyre az okostelefonunk/tabletünk révén egyetlen gombnyomással egyszerűen csatlakozhatunk. Ez utóbbi készülékre első alkalommal le kell még tölteni a FreeFlight 3 alkalmazást, mely jelenleg Android és iOS fronton érhető el, de már készül a mobilos windowsos változat is. Ha minden összeállt, akkor a telefon kijelzőjén máris megjelenik a drón kamerája által látott élőkép, nekünk pedig csak rá kell nyomnunk a felszállás gombra, és máris a levegőben a drón, a kezünkben pedig a szabad irányítás.

László Ferenc

Kezelhetőség

A kijelzőn megjelenő virtuális botkormányokkal növelhető/csökkenthető a magasság, forgatható a drón, illetve ugyanezen kezelőszervekkel oldalazhatunk és haladhatunk előre/hátra. Ez így már első hallásra sem kevés lehetőség, és akkor arról még nem is beszéltünk, hogy akár a kamera által látott képet is mozgathatjuk, vagyis például fel és le pillanthatunk a fedélzetről. A teljesen stabil irányításhoz mindenképpen szükséges néhány órányi aktív repülés, de nem kell megijedni, tapasztalatunk szerint nem olyan nagy ördöngösség a dolog.

László Ferenc

Beltérben érdemes felapplikálni a mellékelt oldalsó ütközőket, melyek csökkenthetik az első gyakorlás közbeni esetleges károkat, azonban szerintünk ez a drón már túl nagy ahhoz, hogy lakásban használjuk. Kültéren ajánlott leszedni az ütközőket, mert azokba könnyen belekaphat a szél: méretéhez képest relatíve stabilan repül a Parrot 400 grammos újdonsága, de azért közepes vagy nagyobb szélben inkább kerüljük a használatát. Ütközés esetén a propellerek automatikusan leállnak, és ezzel csökken a sérülésveszély. Jó hír, hogy a propellerek könnyen cserélhetők és alapáron négy tartalék példányt is kapunk belőlük.

László Ferenc

Kamera

A drón legelején figyel a hatlencsés és f2,2-es fényerejű halszem optikás kamera modul, melynek lelke egy 1/2,3 colos méretű, tehát az átlagos mobilokban levőknél kicsit nagyobb CMOS képérzékelő, 14 megapixel felbontással.

László Ferenc

A maximum 4096x3072 képpontos, vagyis 12,5 megapixeles fotók minősége korrekt, bár GoPro-szintet azért nem ütnek meg. Remek dolog, hogy manuálisan állítható a fehéregyensúly és az expozíció korrekció, illetve nemcsak JPEG, hanem akár RAW felvételek is készíthetők. A videófelvevő 1920x1080 pixeles Full HD mozgóképet rögzít 30 fps sebesség mellett, és a képstabilizátor hathatós munkájának köszönhetően zavaró képrezgéssel alig találkozunk. Érdemes odafigyelni arra, hogy videós üzemmódban csak 2 megapixeles (16:9-es képarányú) fotók készülnek, tehát a legnagyobb fotófelbontás csak fotós üzemmódban, 4:3 képarány mellett érhető el.

A kamera élőképe 360p felbontásban, tehát elég pixelesen látható a mobilkijelzőn, és amikor távolabb kerül a drón, a képátvitel meg-meg szokott akadni. De ez csak az élőkép problémája, repülés után a zavartalan felvételek gyorsan áttölthetők a mobilunkra, vagy pedig később kábeles módon a számítógépünkre.

László Ferenc

Extrák

A többek közt magnetométerrel, giroszkóppal, gyorsulásmérővel, ultrahangos érzékelővel és nyomásmérővel felvértezett Bebop Drone GPS-vevőt is kapott, melynek köszönhetően bármikor automatikusan vissza tud navigálni a felszállás helyére, és ott 2 méteres magasságban lebeg. Vízszintesen a legnagyobb sebessége közel 50 km/óra, emelkedni pedig maximum 10 kilométer/órás tempóval képes. A szoftverben néhány gombnyomással elérhetők különböző akrobatikus mutatványok, melyek teljesen automatikusak és igen látványosak. Készülőben van továbbá egy, a tervek szerint majd fizetős formában elérhető Flight Plan: nekünk csak annyi lesz a dolgunk, hogy a térképen kijelölünk egy útvonalat, melyet aztán a drón magától bejár.

Fekete leves

Egy teljesen feltöltött akkumulátorral átlagosan 10 percnyi repülési időre számíthatunk, ami elég kevés, igaz ezt némileg ellensúlyozza, hogy alapáron két aksit ad a gyártó. További negatívum, hogy egy okostelefon csúszós érintőkijelzője nem pont ideális megoldás egy a valós világban repkedő közel félkilós szerkezet kezelésére. Bár nem a dobozban, de van megoldás: a SkyController néven forgalmazott kiegészítő már hardveres botkormányokkal, mobiltartóval és felspécizett wifivel támad. Míg alaphelyzetben csak kb. 250 méteres hatótávolsággal számolhatunk, a SkyController 2 kilométerre tolja ki a határt.

Az érintős kezelőszervek
László Ferenc

A teszt során egy alkalommal sajnos teljesen megszakadt a wifi kapcsolat: a drón irányíthatatlanná vált és szép lassan nekifújta a szél egy épület falának. Az ezt követő zuhanást szerencsére túlélte a masina. Egyébként, ha a wifi adatkapcsolat 1 percnél tovább halott, akkor ezt követően a szerkezet automatikusan visszarepül a felszállás helyére. Csak ugyebár ez alatt a 60 másodperc alatt sok minden történhet...

Verdikt

A Parrot Bebop Drone esetében a mókafaktor igen magas: ezzel a drónnal még a kezdők is viszonylag gyorsan megszerethetik a repkedést és az drónfotózást, -videózást. A Bebop Drone a dobozból kivéve kapásból reptethető, meglepően stabilan repül, a kisebb ütéseket gond nélkül átvészeli, és kompakt mérete révén könnyen szállítható. Az okostelefonos/tabletes vezérlés bár elsőre viccesnek és hasznosnak tűnhet, egy hagyományos távirányítóval sokkal hatékonyabb lenne a kezelés.

Tesztalanyunk sajnos nem számít olcsó mulatságnak: az alapmodell 160 ezer forintba, a SkyControllerrel együtt vett változat pedig 290 ezer forintba kerül. Utóbbi összeget egész biztosan nem éri meg, hiszen ilyen ármagasságban már egy DJI Phantom 3 Standard is kapható, mely 2,7K videófelvevővel, 25 perces üzemidővel és személykövető funkcióval büszkélkedhet.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?