Ki mást zavarhat a legjobban a különböző eszközökbe rakott elemek és akkumulátorok cserélgetése és töltése, mint az MIT kutatóit és a Samsung fejlesztőit? Közös kutatásuk eredményeként egy új tipusú elemet alkottak, amely életünk végéig szolgálhat minket.
Az elterjedt tölthető elemek jelenleg folyékony elektrolitot tartalmaznak, amely a sorozatos újratöltések során fokozatosan elhasználódik. Az új fejlesztés egy szilárd elektrolit megoldást kínál erre a problémára, melyet "szuperionikus lítium-ion vezető" névre kereszteltek – bár a név nem feltétlen mutatja a mérnökök egyébként hihetetlen kreativitását.
Az MSN híroldal beszámolója szerint a lítium, germánium, foszfor, kén alkotta keverék több százezer újratöltésre és 20-30 százalékkal több energia tárolására alkalmas, azaz egy töltéssel tovább használhatjuk, mint átlagos társait. Valamint sokkal biztonságosabb is, mert az öregedésével nem kell tartani attól, hogy az elektrolit kifolyik az elemből, amely akár tüzet is okozhat. Az elektromos járművekben és telefonokból felcsapó tüzeket túlnyomó többségben elektrolit okozza – írta körül a fejlesztés fontosságát Dr. Gerbrand Cedertold, az MIT kutatója. A lítium nagyon erős reakciókra képes anyag, de az új megoldással ártalmatlan.
Az élethosszra jellemző, hogy egy átlagos okostelefon akkumulátora például 500 töltés után már csak az eredeti kapacitásának 80 százalékát tudja leadni. Az új típusú akkumulátorok esetében azonban nincs ilyen teljesítményromlás, a több százezer töltés után is hasonló mennyiségű energiát képesek tárolni, így akár egy élethosszig is kitartanak. Nem mellékes az sem, hogy ugyanannyi energia tárolására kevesebb hely szükséges, például tovább lehet csökkenteni az elektromos autók és okostelefonok akkumulátorait is, vagy növelni lehet az üzemidejüket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.