Tech hvg.hu 2015. július. 23. 18:25

NASA: Felfedezték "az új Földet"

Új, a Földhöz hasonlító bolygót fedezett fel a Kepler űrtávcső a Tejútrendszerben – jelentette be a NASA, az Amerikai Egyesült Államok Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatala magyar idő szerint csütörtök este. A sajtótájékoztatót nagy várakozás előzte meg, sokan Föld 2.0-ként, illetve a Föld unokatestvéreként emlegetik a bolygót, ahol akár az élet kialakulásához is alkalmasak lehetnek a körülmények. Eljutni oda azonban a mostani technológiával lehetetlen, számításaink szerint 24,7 millió évet emésztene fel az odaút.

A NASA oldalán csütörtök este élőben mondták el a szakemberek azt, amit eddig tudnak a bolygóról. Magyar idő szerint nem sokkal fél 8 előtt ért véget az élő közvetítés.

A Föld idősebb unokatesója

A Kepler-452b bolygó a napjától való távolsága alapján hasonlít a Földhöz, de annál jóval idősebb, 6 milliárd éves. Az elnevezés onnan ered, hogy az ottani naprendszer a Kepler-452 nevet kapta korábban.

A szakemberek úgy becsülik: kőzetbolygóról van szó, és hőmérséklete kellően alacsony ahhoz, hogy folyékony víz lehessen a felszínén, ezáltal pedig akár alkalmasak lehetnek a körülmények az élet kialakulásához. Utóbbival kapcsolatban azonban egyelőre nem tudni biztosat. Valószínűsítik, hogy vulkánok is lehetnek a felszínén, sőt, akár fotoszintetizáló növények is, mivel a Földre érkező napsütéshez hasonló fényviszonyok vannak ott.

Fantáziakép a most felfedezett exobolygóról. A képen már közetbolygóként ábrázolják, és azt is mutatják, mennyivel fényesebb az a csillag a Naphoz képest
NASA

A most felfedezett bolygó tíz százalékkal több energiát kap a napjától, mint a Föld, és 385 nap alatt kerüli meg a csillagát. A Földhöz képest körülbelül 60 százalékkal nagyobb, és kétszer súlyosabb.

A Kepler-452b-t Föld 2.0-ként, valamint a Föld nagyobb és idősebb unokatestvéreként is emlegetik. A Földtől való távolsága azonban óriási, 1400 fényévnyi, vagyis a tudomány jelenlegi állása alapján esélytelen odautazni.

Három naprendszer élhető zónájának összehasonlítása: jól látható, hogy a Kepler-452b nagyjából ott kering, ahol a Föld is
NASA

2009 óta a Kepler űrtávcső 11 olyan bolygót talált, melyek legfeljebb kétszer akkorák, mint a Föld, és a lakhatósági zónában vannak, ahol megmarad a víz, valamint viszonylag ideálisak a hőmérsékleti viszonyok. Különböző okok miatt azonban kisebb az esélye annak, hogy azokon élet alakult ki, mint a most felfedezett bolygón.

Így találták meg

A Kepler nevű távcső úgy szúrja ki a Naprendszeren kívüli, úgynevezett exobolygókat, hogy figyelik az adott csillagot, és ha azt tapasztalják, hogy elhalványul a fénye, akkor bizonyítani tudják, hogy egy bolygó haladt el közte és a távcső között.

A következő videón megnézheti, hogyan mérték ezt az "új Föld" esetében:

A Kelper eddig 1030 olyan égitestet fedezett fel, mely bizonyítottan exobolygónak tekinthető. A NASA honlapja szerint rohamosan nő a felfedezett, de hivatalosan még "el nem ismert" exobolygók száma, január óta 521 bolygóaspiráns került be a Kepler bolygókatalógusába.

Most akkor van-e ott élet, és mikor mehetünk oda?

A NASA szakembereitől megkérdezték, az eddigi adatok alapján van-e bármi bizonyíték arra, hogy esetleg valamilyen élet van a Kepler-452b-n – a válasz nem volt. A Kepler űrtávcső ráadásul nem is lenne alkalmas a bolygó alaposan vizsgálatára.

Nehéz válaszolni arra a kérdésre is, hogy az emberiség vajon mikor lesz képes közelebbről megvizsgálni a „Föld 2.0-t”. Amint a technológiánk képes lesz erre – mondták a szakemberek. Ehhez azonban arra lenne szükség, hogy valamilyen formában megvalósuljon legalább a fénysebességhez közeli tempójú űrutazás. Vagyis az biztos, hogy valamikor a következő generációk tagjai lehetnek képesek eljutni a Kepler-452b-re, ha akarnak, a most élő emberek biztosan nem.

A Naprendszeren kívülre indított leggyorsabb űrszonda a Voyager–1 volt, amely másodpercenként 17 kilométert tett meg. A hvg.hu számításai szerint a Voyager–1-gyel 24,7 millió év alatt érhetnénk az új Földhöz.

Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.