Egy kék ruha azóta nem váltott ki ekkora érdeklődést, mióta Monika Lewinsky emlegetett egy foltos kék ruhát bizonyítékként – így indítja cikkét a Wired, és valóban, a most szóban forgó ruhával gyorsan tele lett az amerikai online sajtó, mostanra pedig világszerte milliók vitatkoznak arról, hogy kék-fekete vagy arany-fehér a ruha.
A sztori egy tumblres bejegyzéssel indult, egy Swiked nevű felhasználó kérte a többiek segítségét, hogy döntsenek, mivel ő és a barátai nem jutnak dűlőre azzal kapcsolatban, hogy kék-fekete vagy fehér-arany színű az alábbi képen látható ruha.
Az ártatlan kérdés előbb a közösségi médiában váltott ki rengeteg reakciót, ennek hatására pedig a mainstream médiába is beszivárgott. Mindkét verziónak megvan a tábora: vannak, akik határozottan állítják, hogy a ruha kék és fekete csíkozású, míg mások megesküsznek rá, akárhogy nézik, csak arany és fehér színeket látnak.
A színalapú csoportosulásokon felül azzal is egyre többen foglalkoznak, hogy egyáltalán miért alakulhatott ki két tábor. A megfejtést természetesen a biológiában, a szem felépítésében és főleg az agy működésében kell keresni. A Wiredben is említett magyarázat szerint az agyunk megpróbálja korrigálni a fényviszonyokat, ha nem természetes napfényben látunk egy tárgyat. A képen látható ruha pedig éppen olyan színtartományba tartozó festéssel készült, amely alapján az agyunk kétféleképpen is dönthet, milyen színeket is érzékel. (A jelenségről egy nagyon érdekes képet mutatunk itt.)
A ruha egyébként hivatalosan, a gyártó Roman Originals szerint kék és fekete színű. A hatalmas médiafigyelem hatására webshopjukban nagyon gyorsan kifogyott a termék. Amellett, hogy azóta már újabb készletet tettek elérhetővé, a londoni cégnél úgy döntöttek, fehér-arany színben is megcsinálják a ruhát.
Ha ez érdekes volt, hasonlókért lájkolja a hvg.hu Tech rovatának Facebook-oldalát.