Tech hvg.hu 2015. január. 02. 13:00

Vigyázat, telis-teli kémkedő alkalmazásokkal a telefonja

Nem biztos, hogy a telefonunkra telepített alkalmazások csak azokat az adatokat szedik össze, amit magunk is odaadnánk nekik.

Az ma már nyílt titok, hogy a Facebook szinte mindent tud rólunk, azonban gondolná ugyanezt egy androidos játékról? Mert például a Happy Fish nevű appot úgy programozták, hogy adatokat gyűjtsön a használójáról. A játék tudja a felhasználó pontos tartózkodási helyét, hozzáfér a fotókhoz és még a szöveges üzeneteket is elolvashatja. Vagy ott van a Fruit Ninja, amelyről csak kevesen gondolnák, mennyi, látszólag felesleges adatot lapátol össze.

A Carnegie Mellon számítástechnikai professzora, Jason Hong egy érdekes weboldalt hozott létre, amely az androidos appok kémkedési szokásait gyűjtötte össze, illetve értékeli is az appokat. Ez az értékelés A+-tól D-ig terjed, és az az alkalmazás kaphatja meg az A-t vagy az A+-t, amelynél a felhasználók egyértelműen tudják, mihez fér hozzá az app, azaz nem a hátuk mögött kémkedik.

A Period Tracker nevű appnál például az emberek nem számítanak arra, hogy az követi tartózkodási helyüket (ezért is kap C minősítést), de mondjuk a Google Mapsnél ez természetes (A minősítés).

PrivacyGrade

A modellt 725 felhasználó értékelése alapján dolgozták ki, a tesztalanyok 837 ingyenes androidos appot értékeltek.

A PrivacyGrade oldalon sokféle szempont szerint kereshetünk rá a telefonunkon is meglévő appokra, s a D minősítésűeknél érdemes elgondolkozni azon, tényleg ragaszkodunk-e hozzájuk. Minden egyes appnál részletes leírást is kapunk (angol nyelven), mihez férhet hozzá a szóban forgó alkalmazás, és ezt miért kéri, és a Stats opció alatt grafikonos megjelenítésben láthatjuk, hogy az egyes alkalmazás-kategóriáknál hány app és mihez fér hozzá.

hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. február. 17. 19:30

Ha Gordon Ramsay megszerette, nekünk is jó lesz? Az áldott és átkozott margarin

Nincs még egy olyan modern élelmiszer, amelyik kezdettől fogva ilyen erős érzelmeket váltott volna ki, mint a margarin. Tekintettek rá drága terméket kiváltó megmentőként, aztán a drága termék pusztítandó hamisítványaként. Egy időben méltatták azért, hogy egészséges, aztán az volt vele a baj, hogy nem, mostanában pedig mentes és fenntartható alternatívaként tálalják a gyártók. Most, hogy a margarin oldalán Gordon Ramsay-t állította versenybe egy cég, mi sem maradhattunk ki, és megnéztük: vajon tényleg össze lehet keverni a margarint a vajjal? És előállítható otthon, pálmaolaj és mindenféle adalékok nélkül?