Tech László Ferenc 2014. december. 22. 20:30

Androidos telefont venne? Mutatjuk, mit érdemes választani

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Ha nem igazán győzött meg az iPhone 6, és a Nokia Lumia 930 windowsos csempéi sem dobogtatják meg a szívünket, akkor érdemes szétnézni Android fronton is. A messze legnépszerűbb platformon rengeteg felsőkategóriás készülék között válogathatunk.

Az IDC legfrissebb adatai szerint az Android messze a legnagyobb okostelefon platform: a kis zöld robotos mobil operációs rendszer piaci részesedése egy év alatt 79,6-ról 84,7 százalékra növekedett. Ebben a hatalmas dominanciában éppúgy komoly szerepet játszanak a noname kínai gyártók filléres droid telefonjai, mint a nagy és neves cégek 150-200 ezer forintos zászlóshajó modelljei – mi most ez utóbbiakat vesszük szépen sorba. A választás abszolút nem könnyű, hiszen a minden hibától mentes és teljesen tökéletes csúcsmobilt még mindig nem találták fel, mindenesetre az alábbi felhozatalban vélhetően mindenki megtalálja majd az igényeinek leginkább megfelelő darabot.

HTC One (M8) (teszt)

A tajvani gyártó 2014-es csúcsmobilja minden korábbinál több fémet vonultat fel: a borítás 90 százaléka minőségi szálhúzott alumíniumból készült. Az 5 colos, vagyis a csúcsmobilok között ma már tulajdonképpen kompaktnak mondható érintőkijelző alatt és felett is található egy-egy hangszóró - a BoomSound fantázianevet kapott hangrendszernél mind a mai napig egyik rivális sem készített jobbat. Az évek során közel tökéletesre fejlesztett Sense 6 felhasználói felület nem véletlenül rendelkezik igen komoly rajongói táborral, ellenben képalkotás fronton sajnos nagyon gyengén szerepel a hátul két darab 4 megapixeles kamerát kapott One (M8).

László Ferenc

Huawei Ascend Mate 7

Ha azt gondoltuk, hogy a kínaiak egyszerűen képtelenek kiváló minőségű felsőkategóriás okostelefont gyártani, akkor tévedtünk, ugyanis az Ascend Mate 7 remek fémborítással hívja fel magára figyelmet. A hatalmas, immár phablet kategóriás kijelző 6 colos képátlóval bír, és új rekord, hogy az előlap 83 százalékát az LCD uralja. Hátul egyrészt egy meglepően jó minőségű kamera, illetve egy ujjlenyomat-leolvasó szenzor található, és ez utóbbinál jó pont jár azért, mert az ujjunkat nem kell elhúzni az érzékelő előtt, elég csak odaérinteni. Az akkumulátor rendkívül nagy, 4100 mAh kapacitással bír, melynek köszönhetően még intenzív telefonálás/netezés mellett is könnyen hozható a kétnapos használati idő.

Huawei

Honor 6 (teszt)

A Huawei a szintén kínai Xiaomi óriási sikerét látva egy önállóan működő leányvállalatot alapított. A Honor márka a Xiaomihoz hasonló üzletpolitikát folytat, melynek egyik fontos eleme az alacsony profitráta mellett alkalmazott árfegyver. Az új brand első modellje a Honor 6, és ez máris jól sikerült: az 5 colos Full HD kijelzővel, 8 magos processzorral és 3 gigányi RAM-mal szerelt Honor 6 felszereltsége biztosíték arra, hogy az egyébként hardverigényes Android operációs rendszer nagyjából minden helyzetben flottul fusson.

Honor

LG G3 (teszt)

Az LG volt az első olyan gyártó, mely a G3 személyében QHD kijelzős (2560x1440 pixel felbontású) okostelefont hozott forgalomba a nemzetközi piacokon. Jelen összeállításunkban ennek a mobilnak az 5,5 colos kijelzője bír a legnagyobb pixelsűrűséggel: míg az Ascend Mate7 csak 368, addig a G3 534 ppi-s értékkel büszkélkedhet. A hatalmas felbontás árát ott fizetjük meg, hogy a Full HD-nél közel kétszer több pixelt kapott display sajnos az átlagnál többet fogyaszt. Az ellenben mindenképpen remek dolog, hogy az optikai képstabilizátoros főkamera világelső lézeres autofókusz megoldásánál jelenleg nincs gyorsabb megoldás a piacon.

László Ferenc

Google Nexus 6

Összeállításunk legfrissebb modellje a Google által október közepén bejelentett, és a Motorola által gyártott Nexus 6, mely a világon elsőként futtatja az Android 5.0 operációs rendszert. Mérget vehetünk arra, hogy az elkövetkezendő 1-1,5 évben erre a készülékre jönnek ki a legújabb Lollipop frissítések, valamint a 6 colos képátlójú és QHD felbontású érintőkijelző miatt is jár a piros pont. A nagy élvezet mellé sajnos nagy test társul, és a Nexus nemcsak nagyon vastag, hanem igen nehéz is. Ennek ellenére akkumulátorkapacitása átlagosnak mondható, habár a gyorstöltő funkció révén 15 percnyi töltéssel akár 6 órás extra működési időt is nyerhetünk. A chipset villámgyors, de azért kár, hogy a microSD memóriakártyás bővíthetőségről le kell mondanunk.

Google

Samsung Galaxy S5 (teszt)

Bár az idei Samsung csúcsmobil februári bejelentésekor sokan fanyalogtak, a Galaxy S5 végülis bebizonyította, hogy képes ellenállni a riválisok támadásának. Az 5,1 colos kijelző nem a nagy felbontása, hanem sokkal inkább elképesztő kontrasztaránya révén szerez híveket magának. Idén nemcsak pulzusmérő, hanem ujjlenyomat szenzor is került a csúcs Galaxyba, azonban kár, hogy az ujjunkat nem elég hozzáérinteni az érzékelőhöz, hanem el is kell húznunk rajta azt. A még mindig nagyon műanyag "szagú" telefon kapcsán komoly fejlődést jelent a vízállóság megjelenése, ezenkívül pedig a 16 megapixeles felbontású, Ultra HD videófelvevős kamera mellett sem mehetünk el szó nélkül.

AFP / Lluis Gene

Samsung Galaxy Note 4

Ha valaki egyszer szerelmes lesz Samsungék valamelyik Note phabletjébe, az nagy valószínűséggel soha többé nem vesz más okostelefont. A tartós kapcsolat egyik záloga a készülékből bármikor gyorsan kihúzható ceruza, melynek érzékenységén idén tovább javított a koreai gyártó, így a jegyzetelés és a rajzolás már tényleg valódi élményt jelent. Az 5,7 colos kijelző elképesztően jó képminősége egyrészt a Super AMOLED technológiának, másrészt a QHD felbontásnak köszönhető, a 16 megapixeles kamera pedig fejlett optikai képstabilizátora és remek fotóminősége révén szerezhet rajongókat magának. A kijelző alatti középső nyomógombban az S5-éhez hasonló ujjlenyomat szenzort találunk, ellenben a vízállóságról ennél a modellnél le kell mondanunk.

László Ferenc

Sony Xperia Z3

Bár a szépség megítélése elég szubjektív dolog, azzal nehéz vitatkozni, hogy a Sony mostanság nemcsak a fém/üveg kombinálásával, hanem a minimalista és szögletes formatervvel is igen jól bánik. Bár a japánok egyelőre nem ugrottak fel a QHD vonatra, az 5,2 colos Full HD felbontású panelre sem lehet sok panaszunk, a 3 GB RAM pedig egyértelműen garanciát jelent a minden körülmények között fürge működésre. Bár az aksikapacitás nem kiugróan magas, az Xperia Z3 használati ideje bőven átlag feletti. Emellett teljesen vízálló borítást és a vízalatti fotózás/videózás lehetőségét is megkapja, aki ezt a telefont választja.

Sony

Sony Xperia Z3 Compact (teszt)

Az 5 colos és ennél nagyobb csúcsmobilok sokak számára egyszerűen kezelhetetlenül nagyon, viszont a gyártók egészen a közelmúltig nem készítettek kompakt méretű felsőkategóriás telefonokat. Az első ilyen modell az Xperia Z1 Compact volt, melynek Xperia Z3 Compact néven érkezett utódja némileg még kisebb méret mellett ad elő a korábbinál is ütősebb produkciót. A Z3 nagytesótól lényegében csak annyiban különbözik a Z3 Compact, hogy kisebb és könnyebb nála, csak 4,6 colos a kijelzője, 3 helyett csak 2 GB RAM-mal bír, illetve az akkumulátora is némileg szerényebb kapacitású. A vízálló Xperia Z3 Compact a méret/teljesítmény mutató tekintetében jelenleg abszolút verhetetlen.

Ki melyiket válassza?

A legtisztább Android életérzést óhajtóknak: Nexus 6

Vízben fotózni/videózni vágyóknak: Sony Xperia Z3

A QHD kijelzőt és lézeres kamerás favorizálóknak: LG G3

A legkiegyensúlyozottabb teljesítmény rajongóinak: Samsung Galaxy S5

A "fém minden mennyiségben" jelige jegyében: HTC One (M8)

Kis méretben nagyot szóló telefonra áhítozóknak: Sony Xperia Z3 Compact

Ceruzás munkagépet keresőknek: Samsung Galaxy Note 4

Fémbe csomagolt hatalmas kijelzőre vágyóknak: Huawei Ascend Mate 7

A csúcskategóriát olcsón ízlelőknek: Honor 6

Hirdetés