Tech hvg.hu 2014. április. 14. 10:00

Így tudhatja meg egyszerűen, hogy tényleg megbízható-e a vírusirtója

Manapság egyre többen belátják azt, hogy vírusfigyelő nélkül már nem szabad számítógépet (sőt telefont) üzemeltetni. De vajon megbízhatunk-e a gépünkre telepített programban?

A múlt hét híre volt, hogy miként is verte át egy amúgy fizetős antivírus app a felhasználókat azzal, hogy valójában nem csinált semmit, de hamis biztonsági illúziókat keltett. Az eset ráirányította a figyelmet arra, hogy vajon mennyire megbízhatók a számítógépünkön futó antivírusok, akár fizetősek, akár ingyesenek.

De hogyan ellenőrizzük ezt? Hiszen még próbaképp sem érdemes vírussal fertőzni a gépünket. Nos, nem is kell. Van ugyanis egy másik, teljesen ártalmatlan módszer, az EICAR-teszt. Ennek során egy teljesen ártalmatlan, ASCII karakterekből álló kódsort küldünk a gépünkre, amit vírusként kell érzékelniük a vírusirtóknak, s ha jól működnek, jelezniük kell. A kódsort az European Institute for Computer Anti-Virus Research definiálta, innen is az elnevezés.

De hogyan juttassuk el ezt a fájlt a gépünkre? Kétféleképpen is eljárhatunk. Lépjünk fel a Kaspersky ezen oldalára, és a Download eicar.zip-re kattintva letölthetjük gépünkre az állományt. Van olyan víruskergető, amely már a letöltést sem engedi meg, és méltatlankodva jelez, mások a kicsomagolás után döbbennek rá a „rosszindulatú” behatoló jelenlétére.

Ha nem tudtuk letölteni a programot, a következőképpen járhatunk el. Nyissuk meg a Notepadet, majd másoljuk be az alábbi karaktersort:

X5O!P%@AP[4\PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*

Mentsük el eicar.com kiterjesztéssel – nagyon fontos a com kiterjesztés, ugyanis, ha txt fájlban mentjük el, akkor nem történik semmi. Ha az említett módon elmentettük, a vírusfigyelőnknek jeleznie kell, sőt jó esetben azonnal karanténba zárni.

Ha semmi sem akadályozza meg az állomány futtatását, semmi különös nem történik, a program kiírja egy DOS-ablakba az EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE üzenetet, és kilép.

Ha ez hasznos volt, hasonlókért lájkolja a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.

Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.