Tech hvg.hu 2014. január. 30. 18:59

Elképesztő vizualizálás: íme az internet térképe

Érdekes vállalkozás: ábrázolni az ábrázolhatatlant. Mert hogy az internet is ilyen, mégis itt egy döbbenetes vizualizálása.

Az első pillanatban egyfajta antik térképre emlékeztet, pedig a tartalma nagyon is mai: ez az internet térképe, legalábbis Jay Jason Simon szemszögéből. A művész – ahogy állítja – az internetnek csupán egy kis szeletét vizualizálta, egyébként olvashatatlan és áttekinthetetlen lett volna.

Még ha így is van, és tényleg csak egy kis szeletet örökít meg a térkép, akkor is egy fantasztikus művel van dolgunk. A nagy térképen az internet történetének meghatározó cégei, szolgáltatásai, technológiái, programjai alkotják az országokat és a tengereket, míg körülötte négy kisebb atlasz (az NSA ellenőrzése alá tartozó területek, a leggyakrabban használt böngészők, a legnépszerűbb közösségi hálózatok, az internetpenetráció) kapott helyet

Láthatjuk és tanulmányozhatjuk az 500 leglátogatottabb weboldal listáját (az Alexa.com alapján), a weboldalak nyelvek szerinti besorolását, az internet történetének, valamint a weboldalak megjelenésének idővonalát, az IT-cégek rangsorolását bevételük szerint.

Tényleg fantasztikus atlaszról van szó, amelyet érdemes közelebbről is megnézni. Ezt úgy tehetjük meg, ha a DeviantArt weboldalán kétszer a nagyító ikonra kattintunk.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.