A mobilos iparágban egyedülállóan, nonprofit szervezetként nem a piaci részesedésben méri a Magyarországon a hetekben debütáló Firefox OS sikerét a Mozilla - mondta Andreas Gal, a Mozilla Alapítvány mobilos fejlesztésekért felelős alelnöke Budapesten.
Amire az alternatív böngészőként indult Firefox jelentős mértékben elért az asztali weben, azt szeretné elérni a Firefox OS is a mobilos iparágban. Az új mobil operációs rendszer budapesti bemutatóján elhangzottak szerint nem az a fontos, hogy mindenki firefoxos telefonnal rohangáljon, hanem az, hogy a web nyílt természetét sikerüljön minél inkább átültetni a mobilos iparágba is. Tehát nem megelőzni szeretnének más platformokat, hanem a webhez hasonlóan nyílt(abb) tereppé tenni az iparágat.
A magyarországi bemutatón Andreas Gal elmondta: az okostelefonos piacon fennálló helyzet szembemegy a web nyílt alapjaival. Ők nem zárt rendszert szeretnének létrehozni, hanem a webes szabványok, leginkább a HTML 5 nyíltságát kihasználva hagyni, hogy valóban a felhasználók építhessék az ökoszisztémát.
Appstore bárhol
A nyíltságnak megfelelően nem csak a szoftver közös - együtt fejlesztik a Mozilla és a partnerek, például a mobilszolgáltatók szakemberei -, hanem alkalmazásboltból sem csak egy létezik. (Ez utóbbira van példa Androidon is, a Google Play mellett viszonylag népszerű az Amazon Appstore is.)
Andreas Gal szerint a Firefox Marketplace csak egy lehetőség a fejlesztőknek, akik saját weboldalukon is kínálhatják a felhasználóknak (a HTML 5 alapú) alkalmazásaikat, ők erre csak egy újabb csatornát kínálnak. Alkalmazásboltot egyébként bárki létrehozhat, és ahogy a weben általában, a nagyobb ismertséggel rendelkező vállalatok - például kiadók - kifejezetten sikeresen is működtethetik azt, mert sok embert elérnek.
Ott kezdenek, ahol a felhasználók
A Firefox OS elsőként belépő szintű készülékeken jelenik meg, itthon is az Alcatel One Touch Fire és a ZTE Open lesz elérhető pár héten belül a Telekomnál és a Telenornál. A Mozilla alapítvány magyar származású alelnöke szerint hatalmas lehetőség van a belépő szintű készülékekben, hiszen a felhasználók zöme még mindig az okosmobilra váltás előtt áll - első körben nekik kínálnak alternatívát.
Az új oprendszer a Mozilla tervei szerint később megjelenik highend készülékeken is. (A Firefox OS-nek már most is van felsőkategóriás készüléke, a Geeksphone Peak(+) annak tekinthető, de csak nagyon korlátozottan került kereskedelmi forgalomba, mondhatni sehogy.)
Ha ez érdekes volt, lájkolja és figyelje a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.