Önjáró robot és díjnyertes fizikatanárok a Kutatók éjszakáján
Az 1700 kutatót, mérnököt és informatikust foglalkoztató Ericsson Magyarország központjába látogatók péntek este bepillantást nyerhetnek a kutatói és mérnöki munka minden részletébe, és szórakoztató módon ismerhetik meg az oktatás – alapkutatás – alkalmazott kutatás – ipari megvalósítás teljes láncolatát.
Öveges tanár úr nyomdokaiba lépve számos látványos kísérletet nézhetnek meg az ide látogató érdeklődők neves Ericsson-díjas középiskolai fizika tanárárainak bemutatásában.
Idén az Ericsson és a Magyar Telekom egy új, közös innovációs projekttel lép elő. A CarCare segítségével a felhasználók betekintést nyernek járművük műszaki mélységeibe. Az autóba telepített intelligens adatgyűjtő eszköz lehetővé teszi, hogy a hasznos információhoz és tanácsokhoz jusson vezetési szokásaival kapcsolatosan. Ezeket az információkat egyaránt megtekinthetik egy web-böngésző valamint egy okostelefon alkalmazás segítségével. A megoldás lehetőséget nyújt a személygépjárművek olcsó és hatékony távfelügyeletére is.
A Kutatók éjszakáján a közönség kipróbálhatja egy modellautóból épített önjáró robot és egy androidos, mozgásszenzoros távirányítót használó pilóta versenyét, a LadaGP-t. A program során bemutatják, hogy egy klasszikus távirányítású autót, hogyan lehet robottá alakítani. Az érdeklődők versenybe is szállhatnak az automatikával.
Szintén beszámolnak majd a Masat-1 projektről is, ami nem más, mint az első teljesen magyar fejlesztésű műhold. A BME hallgatói által készített műhold fedélzeti egységei között minden fő rendszerkomponens megtalálható: energiaellátó rendszer, fedélzeti számítógép és a földi állomással történő kapcsolattartásra távközlési rendszer. Idéntől, hogy a hasznosítani is tudják a projekt során szerzett tapasztalataikat a hallgatók, a BME-n három, az űrkutatással foglalkozó tantárgy is indult.
Az Ericsson programjairól, valamint a Kutatók éjszakája teljes kínálatáról a kezdeményezés honlapján található bővebb információ.