Akár életet is menthetnek azok az adatok, amelyeket a mobilszolgáltatók tárolnak – írja az Index. A Telenornál mindössze nyolc ember léphet be abba a szobába, ahol a rendőrséggel való kapcsolattartás zajlik.
A mobilszolgáltatók sok adatot tárolnak az ügyfeleikről, ezek az adatok pedig a hatóságoknak is segítséget nyújthatnak. Tárolásukról és a rendőrségnek való átadás procedúrájáról törvény is rendelkezik.
Ahogy az Index összegzi a rendszert: a forgalmi adatokat 1 évig, a nem fogadott hívások listáját fél évig kell megtartani, a rendőrök pedig formanyomtatványon kérhetik ki az információkat. Ez a módszer többek között a Bándy Kata, a Király Tamás, és az eltűnt kaposvári kisfiú ügyében is hasznos információkhoz juttatta a hatóságot.
A Telenor esetében a rendőrséggel kapcsolatot tartó nyolcfős csoport nem abban a nyílt irodai térben dolgozik, ahol az összes többi kolléga, hanem külön szobájuk van, ahová csak ők léphetnek be; azok, akik átestek a C-típusú nemzetbiztonsági átvilágításon.
"Azokat az adatokat, amikhez mi hozzáférünk a Telenornál, senki más nem láthatja" – mondta a lapnak Szlanka Enikő, a csoport vezetője, aki azt is elárulta, hogy a megkereséseket mindig fontossági sorrendbe állítják.
A napi 160 kérésből a gyilkossági, eltűnési ügyeket veszik előre, amelyeknél a gyors segítség akár életet is menthet. A lopott telefonokkal kapcsolatos bejelentések kerülnek az iratkupac aljára.