Tech hvg.hu 2013. július. 18. 16:03

Van egy titkos szoba a Telenornál, ahova csak nyolc ember léphet be

Akár életet is menthetnek azok az adatok, amelyeket a mobilszolgáltatók tárolnak – írja az Index. A Telenornál mindössze nyolc ember léphet be abba a szobába, ahol a rendőrséggel való kapcsolattartás zajlik.

A mobilszolgáltatók sok adatot tárolnak az ügyfeleikről, ezek az adatok pedig a hatóságoknak is segítséget nyújthatnak. Tárolásukról és a rendőrségnek való átadás procedúrájáról törvény is rendelkezik.

Ahogy az Index összegzi a rendszert: a forgalmi adatokat 1 évig, a nem fogadott hívások listáját fél évig kell megtartani, a rendőrök pedig formanyomtatványon kérhetik ki az információkat. Ez a módszer többek között a Bándy Kata, a Király Tamás, és az eltűnt kaposvári kisfiú ügyében is hasznos információkhoz juttatta a hatóságot.

A Telenor esetében a rendőrséggel kapcsolatot tartó nyolcfős csoport nem abban a nyílt irodai térben dolgozik, ahol az összes többi kolléga, hanem külön szobájuk van, ahová csak ők léphetnek  be; azok, akik átestek a C-típusú nemzetbiztonsági átvilágításon.

"Azokat az adatokat, amikhez mi hozzáférünk a Telenornál, senki más nem láthatja" – mondta a lapnak Szlanka Enikő, a csoport vezetője, aki azt is elárulta, hogy a megkereséseket mindig fontossági sorrendbe állítják.

A napi 160 kérésből a gyilkossági, eltűnési ügyeket veszik előre, amelyeknél a gyors segítség akár életet is menthet. A lopott telefonokkal kapcsolatos bejelentések kerülnek az iratkupac aljára.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 23. 14:43

Orbán Viktor vagy Magyar Péter tehet a bombariadókról? Mindkét oldalnak rögtön lett válasza, csak Gulyás Gergelynek nem szóltak

Egy óra sem telt el az első bombariadók óta, és a kormánypárti nyilvánosságban már elkezdték Magyar Péter felelősségét firtatni. Nem sokkal később beszállt a keretezésbe Magyar is, aztán Gulyás Gergely is elmondta a véleményét, amivel nemcsak Magyarral, de Orbán Balázzsal is szembement. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint a bombariadó-sorozat őket igazolja, míg az ellenzéki nyilvánosságban többen a kormányt sejtetik a fenyegetések mögött. A valóságban nem tudunk semmi biztosat arról, ki küldte az e-maileket.