A Nemzeti dal évtizedek óta világtól elzártan óvott eredeti kézirata, Rippl-Rónai Vörösruhás nő című alkotása, összesen újabb 151 Magyarországon őrzött műtárgy kerül kézzelfogható közelségbe a világon bárki számára az interneten. A Google két magyar és 28 külföldi múzeummal, valamint új interaktív közösségi szolgáltatással bővítette globális virtuális múzeumát, az Art Projectet.
Az Art Project a Google kulturális kezdeményezése, célja, hogy megőrizze, és mindenki számára néhány kattintással elérhetővé tegye a világ kulturális kincseit. Ehhez a globális virtuális kiállításhoz csatlakozott most az Iparművészeti Múzeum és a Petőfi Irodalmi Múzeum. Tavaly a Magyar Nemzeti Galéria és Szépművészeti Múzeum került be a Google Art Projectbe. Mára a négy hazai múzeum összesen több mint 350 műkincsét nézheti meg a világon bárki az interneten.
Az Art Project most olyan magyar alkotásokat tesz elérhetővé, mint a Nemzeti dal eredeti kézirata, amelyet Petőfi Sándor 1848. március 13-án ceruzával írt. Kortársak visszaemlékezései szerint ez a kéziratlap volt a nyomdai szedés alapja. A 165 éves írás fényre, hőre, párára érzékeny, fakulnak rajta a sorok. Így az eredeti példányt az elmúlt közel 40 évben nem lehetett megtekinteni. A világtól elzárva tartott kéziratot mostantól bárki megnézheti a nagy felbontásnak köszönhetően “közelről” az interneten.
Az Iparművészeti Múzeum műtárgyai közül sok más mellett Rippl-Rónai József Vörösruhás nő című alkotása lett most elérhető az Art Project-ben. A jelenleg külföldön kiállított különleges falikárpit a II. világháborúban kis híján megsemmisült, akkori tulajdonosának házában a legtöbb textildísz elpusztult. A külföldön is ismert alkotást most egészen közelről, nagyító alatt is szemügyre veheti bárki az oldalon. Ha pedig valaki jelenleg három különböző magyarországi múzeumban fellelhető Rippl-Rónai alkotásokat szeretne egy helyen látni, ezt – addig is, míg nyílik ilyen kiállítás – egyetlen kattintással megteheti az Art Project oldalán.
A Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményének 49 jellegzetes műtárgya tekinthető meg mostantól egyedülállóan nagy felbontásban az interneten. Nemzeti örökségünk szempontjából jelentős kéziratok, festmények, relikviák várják a látogatókat a világ bármely pontjáról az ArtProject.com oldalon.
Mit lehet csinálni egy virtuális múzeumban?
Az ArtProject.com-on az internetezők kereshetnek a műalkotások között, a művész neve, műalkotás, művészeti ág, múzeum, ország, gyűjtemény és időszak szerint is. Virtuális sétát 46 külföldi múzeumban lehet tenni a Street View-nézet segítségével, ez a szám pedig várhatóan tovább bővül. A Collection funkció segítségével pedig a műalkotásokból tetszés szerinti bárki összeállíthatja személyre szabott gyűjteményét. Eddig világszerte több mint 300 ezer ilyen saját galéria készült.
A festményekhez az internetezők megjegyzést fűzhetnek, majd a gyűjteményt megoszthatják másokkal. Az Art Project Google+ oldalát már több mint 3,5 millióan követik, azokat pedig, akik gondolataikat azonnal megosztanák másokkal, az Art Project oldalba is beépített ingyenes, akár 10 személyes videocset, a Google+ Hangout várja. Az Art Project emellett diákok és pedagógusok számára is hasznos eszközt jelenthet az órai munkában, beépített szolgáltatásainak köszönhetően pedig segítséget nyújthat közös projektek és tananyag elkészítéséhez.