Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Noha néhány helyen sikerként könyvelik el a Nokia 4,4 milliós lumiás teljesítményét, ha kicsit visszatekintünk, jól látszik, hogy az alagút végén lévő fény helyett eddig leginkább körbe-körbe járásról beszélhetünk. Többen azt jósolják, hogy a Nokia eladja mobilgyártó cégét. A Microsoft pedig vakarhatja a fejét.

A legtöbb felhasználói elvárásnak már megfelelnek a Nokia második generációs windowsos mobiljai, az Android rendszer és az iPhone uralta piac egyelőre mégsem értékeli őket. A finnekben kétségtelenül meglévő hatalmas potenciál, úgy tűnik, beragadt.

Az úthenger még mindig parkol

A tavalyi első negyedévben 2 millió Nokia Lumia fogyott el, a másodikban 4 milliót értékesítettek. A harmadik negyedév azonban - valószínűleg a Windows Phone 8 frissítési fiaskó hírére - kifejezetten gyengére sikerült, 2,9 millió Lumia fogyott el.

Ígérték, de nem jött
MuyMovil

Ekkor, azaz a harmadik negyedévben került elő a Strategy Analytics elemzése, mely szerint a Lumiák jobban nyitottak, mint anno az iPhone vagy az androidos mobilok. A megjelenés utáni első három negyedévben iPhone-ból 5,4 millió fogyott el, míg az androidos gyártók között élen járó Samsung ilyen telefonjaiból kilenc hónap alatt mindössze 1,3 milliót adtak el. Ezekhez a számokhoz képest valóban jóval ütősebb a Nokia Lumia család nyitás utáni három negyedévben (2011 Q4 - 2012 Q2) elért 6,9 milliós teljesítménye, de az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy mindez már az iPhone-ok és az androidos mobilok által megágyazott korban történt, ahol az emberek többsége okosmobilt szeretne, a szolgáltatók többsége pedig szinte csak okosmobilt kínál megvételre.

Strategy Analytics

Gyenge karácsony

Ezután jött a klasszikusan erős negyedik negyedév, amikor a Nokia előzetes jelentése szerint a cégnek mindössze 4,4 millió Lumia mobilt sikerült eladnia - ez lényegében csak  a  visszakapaszkodást jelenti a második negyedév szintjére, ami egy karácsonyi szezonban különösen gyengének tekinthető.

A legutóbbi negyedévben összeségében 79,6 millió mobilt értékesítő Nokia mellett rossz hír ez a Windows Phone platform mögött álló Microsoftnak is. A finn gyártón kívüli windowsos hardverpartnerek gyakorlatilag láthatatlan mennyiségben értékesítik WP8 rendszerű készülékeiket - ezekből egyébként sincs túl sok elérhető modell -, és ha a Nokia Lumiák sem képesek megtörni a jeget, akkor hamarosan pont kerülhet az elég régen kérdőjellel záródó mondat végére.

Nokia Lumia mobilok - Nem látszódnak a vásárlók
AFP / Manjunath Kiran

Mi lenne, ha?


A Windows Phone és a Lumia mobilok sikertelensége miatt is kerültek már elő - nem hivatalos forrásokból - lehetséges forgatókönyvek. A Forbes hasábjain publikáló Tristan Louis szerint a finnek még idén feladják a harcot, legalábbis ami a készülékgyártást illeti. Ő úgy látja, az idei év legemlékezetesebb iparági eseménye az lesz, hogy a Nokia eladja mobilgyártó részlegét, mégpedig az egyre nagyobb erővel feltörekvő Huaweinek, a megmaradt energiáival pedig a szoftverekre és a szolgáltatásokra fókuszál majd.

A szoftverekre váltás azonban érdekesnek hangzik annak fényében, hogy a Nokia nem a hardverrel, mint inkább az iPhone/iOS megjelenése, majd az Android ráerősítése után is hosszú ideig téli álmot alvó Symbian operációs rendszerrel vesztette el a háborút. Elsőre tehát kissé logikátlannak tűnhet, hogy éppen a gyengébb területen szeretné folytatni a cég. Másrészt viszont nagyon is érthető: az Android-iOS-Symbian-Windows Phone versenyből kiszállva, azon felülemelkedve, komoly sikereket is elérhet néhány jól eltalált multiplatformos alkalmazással a Nokia, ha folytatja azt az utat, amely első fontosabb állomásának a lehető legjobb időben kiadott iPhone-os térképalkalmazást tekinthetjük.

Nokia

És akkor, ha?


Egy másik reálisnak tűnő forgatókönyv szerint - melyet egyébként a Forbes szerzője is alternatívának tart - a Nokia egy részét a Huawei mellett, vagy inkább helyett a Microsoft vásárolja meg. A sajátmárkás Surface táblagép bejelentése óta teljesen egyértelmű az irány, az Apple receptjének követése, ami ebben az értelemben egyáltalán nem ciki, nem ócska másolás, hanem tanulás és belátás. Szóval az irány: hardver és szoftver egy kézben, maximálisan összecsiszolva, kikerülve a bevont harmadik fél saját elképzeléseit, idétlenségeit, időnkénti lustaságát. Ehhez pedig a korábbi házon belüli próbálkozás bukása után mindenképpen jól jön egy évtizedek óta mobilokkal foglalkozó gyártó felhalmozott tudása, tapasztalata - és szabadalmai.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.