Tech hvg.hu 2012. december. 05. 17:00

Pillantson be a test belsejébe: jobb, mint a Bodies kiállítás

Leáldozott a poros anatómia tankönyvek és térképek kora: bármilyen böngészővel, döbbenetes részletességgel, 3D-ben vehetjük szemügyre az emberi test titkait.

Nem gond, ha valaki lemaradt volna a Bodies kiállításról, most ugyanis jóval látványosabban, 3D-ben veheti szemügyre az emberi test felépítését, a különböző szerveket és szervrendszereket, és még a szervezetet támadó betegségekről is részletes információkat kaphat. Mindezért egyetlen fillért sem kell fizetni, sőt ki sem kell mozdulni otthonról, egyszerűen fel kell lépni a BioDigital Human oldalra.

A különleges virtuális túrához először regisztrálnunk kell az oldalon (e-mail-címünkkel, Facebook- vagy Google-hozzáférésünkkel), és rövid idő múlva már kezdhetjük is a kalandozást. Először nemet választunk (male, female, azaz férfi és nő), majd egy lecsupaszított csontváz jelenik meg. Az ablak jobb oldalán megjelennek a különböző szervek és szervrendszerek, s mi egyenként szemügyre vehetjük valamennyit. Angol nyelvű leírást is kapunk róluk, illetve a hangszóró ikonra kattintva meghallgathatjuk az adott szerve helyes – angol – kiejtését.

A Conditions gombra kattintva a különféle betegségek listája tűnik fel, ha kiválasztjuk közülük valamelyiket, azonnal láthatjuk, mely szervek és hogyan érintettek. Az ábrákat az egérgörgővel nagyíthatjuk, illetve magával az egérrel térben is mozgathatjuk, így valóban a legapróbb részleteket is közelről szemügyre vehetjük.

A BioDigital Human oldalt elsősorban oktatási célokra szánták, de akit csak kicsit is érdekelnek az emberi test titkai, akár órákra bele tud feledkezni a valóban fantasztikus látványba.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.