Százszázalékos vírusvédelem sajnos nincsen, ezért sem árt időről időre újabb antivírusokat is kipróbálni.
Több ízben is bemutattunk már szolgáltatásokat, amelyekkel ellenőrizhetjük rendszerünket (legutóbb például ebben és ebben a cikkünkben), de azért a „nem árt az óvatosság”, illetve a „több jobb” elv alapján újabb megoldásokkal is megismertetjük olvasóinkat.
A Dr. Web CureIt program egy saját célra ingyenesen használható biztonsági szoftver, amely alaposan átvizsgálja rendszerünket. A programot a fejlesztő weboldaláról tölthetjük le, és azonnal egy figyelmeztetést kapunk arról, hogy a szoftver adatokat és statisztikákat küld gépünk rendszerinformációiról (a további fejlesztések érdekében), így ha valakit ez zavarna, gondolja meg a letöltést, bár az oldal azt is tudatja, hogy személyes információk nem továbbítódnak.
A program egyébként nem a saját neve alatt, hanem egy véletlenszerűen generált kódból álló név alatt töltődik le, erre azért van szükség, hogy nehogy valamilyen ravasz malware blokkolja. A programot nem kell telepíteni, ami azt is jelenti, hogy akár egy pendrive-on is magunkkal vihetjük, és bármilyen gépen bevethetjük. A program letöltése után a szoftver Facebook-oldalára kerülünk, de persze innen azonnal továbbléphetünk.
A CureIt indításakor dönthetünk arról, hogy fokozott védelmi módban, vagy normál környezetben fogjuk-e futtatni – az előbbi lehetővé teszi, hogy a program akkor is működjön, amikor már vírustámadás érte a Windowst. A start gombra kattintva kezdődik a vizsgálat, itt újra választhatunk a Gyors ellenőrzés (ekkor a RAM-ot, a lemezegységek bootszektorait, az indító állományokat, az indító lemezegység gyökérkönyvtárát, a Windows telepítő állományát tároló lemezegységet, a Windows rendszerkönyvtárát, a felhasználó dokumentumkönyvtárát („Dokumentumok"), a rendszer átmeneti fájljait, illetve a felhasználó átmeneti fájljait nézi át program), illetve a komplett vizsgálat között, ez utóbbi nagyon ajánlott, mivel a program alaposan átfésül minden egyes állományt. A legjobb eredményt egyébként akkor kapjuk, ha a vizsgálat előtt frissítjük a szoftvert (update-re kattintás).
Ha végzett a vizsgálattal, beavatkozási lehetőségeket is ajánl: helyreállítást, törlést, átnevezést, áthelyezést. A szkennelés után egyébként egy felugró ablakban a Dr. Web Anti-virus Elsősegély program próbaverziójának letöltését, illetve a szoftver megvételét is felajánlja, de ezt természetesen nem kell elfogadnunk (zárjuk be az ablakot).