A számítógépes munka, főleg órákon keresztül, nem az a foglalatosság, amelyik különösen jót tenne a szemünknek. Szerencsére néhány egyszerű fogással sokat tehetünk egyik legféltettebb kincsünk védelme érdekében.
Nem is gondolnánk, milyen egyszerűen óvhatjuk a szemünket, dolgozzunk bár PC-n vagy Macen, legyünk fiatalok, netán idősebbek, legyen jó vagy kevésbé jó a látásunk. Íme, néhány egyszerű trükk, amelyek segítenek szemünk épségének megóvásában.
A legfontosabb talán, hogy a monitorunk beállításai optimálisak legyenek. Na de mi az az optimális, és hogyan érhetjük el ezeket a beállításokat? A kérdésekre megjelenítőnk felhasználói kézikönyve megadja a választ, ám ha nem lenne meg ez az útmutató, akkor sincs baj. Elég a Google-ba beütni, milyen monitorral dolgozunk, mellé írni a felhasználói kézikönyv (user guide) kifejezést, s máris letölthetjük magunknak a kézikönyvet, és tanulmányozhatjuk a beállításokat.
Ne sajnáljunk magunktól egy monitorszemüveget! Ennek enyhén színezett, speciális lencséi vannak, s még kontrasztfokozó réteggel is ellátják. Tükröződésmentesítő rétegük is pihenteti a szemet, ráadásul még a szemet érő szárító hatásoktól (légkondicionáló, ventilátor) is védenek.
Használjunk nagyítót! Ahelyett, hogy a szemünket erőltetve próbálnánk kisilabizálni egyes weboldalak apró betűit, használjunk nagyítót a képernyőn. A Microsoft is tett ilyet a Windowsba (Windows 7 alatt a Kellékek/Könnyű kezelés útvonal alatt érjük el), de akár mi magunk is tehetünk virtuális nagyítót a böngészőnkbe.
Nagyobb képernyőfelbontás esetén a képek és a szöveg élesebben jelenik meg, viszont kisebb lesz a méretük. Ha kisebb felbontást állítunk be, ugyan kevesebb elem fér majd el a képernyőn, viszont nagyobbak és jobban láthatók lesznek. A felbontást az asztalra történő jobb egérkattintásra megjelenő helyi menüben változtathatjuk meg.
Hogy megelőzzük a szem kifáradását, időnként nézzünk fel billentyűzetünkről, monitorunkról. Fókuszáljunk egy távoli tárgyra 10-20 másodpercig, majd válasszunk egy közeli tárgyat, s arra figyeljünk. Ismételjük meg párszor ezt.
S ha végül befejeztük a munkát, kikapcsolódásként ne filmet nézzünk ugyanazon a számítógépen, hagyjuk, hogy szegény szemünk is pihenhessen!