Akár csengőhangok készítéséhez, akár egy előadás hanganyagának megvágásához is egyszerűen használható az alábbi két hangszerkesztő program. De komolyabb feladatokkal is megbirkóznak.
A számítógép számtalan feladatra alkalmazható. Ilyen például a hangszerkesztés is. Ha például rögzítünk egy többórás előadást, de csak bizonyos részeire lenne szükségünk, ha digitalizáltuk egy régi szalagról valamelyik családtag első éneklését, de nagyon zajos, vagy éppen új csengőhangra vágyunk kedvenc dalunkból, igencsak jól jöhet egy olyan szoftver, amelyben egyszerűen és gyorsan vághatjuk meg a felvételeket és esetleg javíthatjuk a hangminőséget is.
Szerencsére ezekre a feladatokra több ingyenes hangszerkesztő alkalmazást is letölthetünk az internetről. Ezek közül mutatjuk meg a két – szerintünk – legjobb választást.
Audacity
Az Audacity egy cross-platform megoldás, hiszen Windowson, Linuxon és OS X-en egyaránt használható. A program felülete – bár külsejében igazából egyik rendszerhez sem teljesen alkalmazkodik – nagyon egyszerű, használatát meglepően gyorsan elsajátíthatjuk. Mindent tud, amit ingyen elvárhatunk, az alap vágó- és szerkesztő funkciók mellett számtalan effektet, szűrőt kapunk benne, ráadásul többsávos szerkesztést is lehetővé tesz.
Aktuális változatában számos effektet továbbfejlesztettek a korábbiakhoz képest, és immár támogatja a program a VAMP analysis plug-ineket is. Egyszerűsödött a sávok és kijelölések használata, s több funkciót érhetünk el billentyűkombinációkkal, mint a korábbi verziókban. Emellett az import és export opciók is bővültek, az ffmpeg támogatásnak köszönhetően immár az AC3, M4A és WMA fájlok sem jelentenek gondot, sőt van FLAC támogatás is.
Free Audio Editor
A Free Audio Editor az Audacityvel szemben nem cross-platform, hanem kifejezetten Windowsra készül. Ugyancsak különbség, hogy míg az Audacity teljesen ingyenes, addig a Free Audio Editorban akadnak olyan funkciók, amelyek csak a Pro licenc megvásárlása után használhatók. Ennek ellenére ez is egy rendkívül jól használható és nagyon gyors (!) hangszerkesztő. Kiváló választás, ha hangfelvételeket akarunk készíteni egy notebookon, majd meg szeretnénk vágni azokat. A real-time effektekkel kedvünkre torzíthatjuk, szűrhetjük a hangokat, segítséget kapunk a zajos felvételek „tisztításához”, és ha készen vagyunk a felvételekkel, akár CD-re is írhatjuk őket. Felvételkor megadhatjuk azt is, hogy csend esetén állítsa meg a felvételt, és csak akkor folytassa, ha már van mit rögzíteni. Így akár egy előadáson is jó hasznát vehetjük.
Ellenfelével ellentétben ennek a felülete tökéletesen illeszkedik Windowsban megszokott alkalmazásokhoz (az Office-ban bevezetett szalagos eszköztárat használja).
Az ingyenes változat a megvágott anyagot csak WAV formátumban hajlandó menteni (például ha kedvenc dalunkból akarunk vele ingyen csengőhangot készíteni, akkor előbb meg kell vágnunk, majd WAV-ba mentenünk, végül egy ingyenes konvertálóval átalakítani a megfelelő formátumra).
Néhány korlátozást leszámítva azonban otthoni felhasználásra az ingyenes verzió is több mint eleget tud, a legfontosabb effektek, szűrők, eszközök korlátozás nélkül használhatók benne.