Már önmagában is elismerésre méltó, ha valaki 480 ezer kilométert tesz meg baleset nélkül, hát még ha egy olyan autóról van szó, amelyben sofőr sem ül.
A Google egy különös, s a tevékenységétől első pillanatban távolinak tűnő fejlesztéssel, a sofőr nélküli autóval mutatta meg a világnak, hogy lehet biztonságosan közlekedni emberi irányítás nélkül is. (Az autó tesztüzemében egyetlen kis koccanás történt, ám azért is a hátulról belé hajtó autó sofőrje volt a felelős.) A Google autóját egyébként a tetejére szerelt radar, illetve lézeres érzékelő segíti a forgalomban.
Az első önjáró Google autó egy Toyota Prius volt, mára viszont tucatnyi hasonló elven működő gépkocsit számol a keresőóriás autóflottája. A Google most bejelentette, hogy autói ez idáig összesen 480 ezer kilométert tettek meg a legcsekélyebb baleset nélkül. Ez persze nem jelenti azt, hogy holnaptól már tömegesen gyártani kezdenék őket, hiszen – s ezt a Google is elismerte – még sok-sok fejlesztés, finomítás van hátra. Az ilyen autók például egyelőre nem ismerik fel az ideiglenes kitett közlekedési táblákat, illetve a havas utakon sem boldogulnak robotpilóta üzemmódban. Az elkövetkező időkben tehát még biztonságosabbá kívánják tenni az autót, mégpedig úgy, hogy az intelligenciáját az emberéhez közelítsék. A cél persze nem az, hogy csak úgy öncélúan vezető nélküli autók rohangáljanak az utakon, hanem hogy a vezetőjük, például ha elfáradt, átadhassa egy kicsit a kormányt a robotnak.
Mindez nagyon szépen hangzik, de már most felmerülnek bizonyos etikai és jogi kérdések. Például hogy miként dönt az autó egy választási helyzetben, amikor mindkét megoldás emberéletet követel? Vagy miként old meg az autó egy bonyolult baleseti szituációt? És ha mondjuk balesetet okoz, akkor kit vonnak felelősségre? A vezetőt, aki átengedte a kormányt vagy a hardvergyártót? Ezek a kérdések persze csupán elméletiek, s még nagyon sok víznek kell lefolynia a Dunán ahhoz, hogy valóban foglalkozni kezdjenek velük a jogászok.
Mi mindenestre további balesetmentes vezetést kívánunk a Google-autóknak!