A Börzsöny hegység és az Ipoly folyó térségében eddig nem látták nyomát a Szlovákiából elkeveredett medvének – ezt mondta az Ipoly Erdő Zrt. fővadásza kedden, aki arra is adott tippet, hogy mit tegyünk, ha kirándulás közben éppen mi futunk össze a medvével. A Fehérkereszt Állatvédő Liga kurátora nemrég közölte, hogy nyolcfős szakértő csapat és két keresőkutya indul a Pest megyei Szobra kideríteni, valóban átkóborolt-e a medve szlovák területről.
A pozsonyi Új Szó hétfőn azt írta: már a Börzsöny erdeiben csatangol az a majdnem 100 kilós barnamedve, amely ellen hajtóvadászat indult a szlovákiai Zalaba községnél. Guzsik Alfréd fővadász azt mondta: mivel Szlovákiában folyamatosan nő a medveállomány, egyre gyakoribb, hogy egy-egy állat Magyarországon is megjelenik, de különösebb veszélyt nem jelentenek.
Előfordul, hogy évente többször is látják medve nyomát a Börzsönyben, magát az állatot szavahihető ember hat-hét éve látta - fogalmazott a fővadász. Hivatásos vadászok, erdészek azonban idén eddig nem találkoztak medve nyomával a Börzsöny-Ipoly térségében. Guzsik Alfréd hangsúlyozta azt is, hogy évente 500 ezer turista fordul meg a Börzsönyben, de nem találkoznak medvével. Ha ez mégis előfordul, semmi mást nem kell tenni, mint szép óvatosan elhátrálni - tette hozzá.
Guzsik Alfréd szerint a Szlovákiából most elkeveredett medve iránt azért lehet nagyobb a sajtóérdeklődés, mert szlovák oldalon a hírek szerint többször is bement lakott települések közelébe. Ipolyviskin a kocsma előtt ücsörgött a járdán, de amikor megpróbálták befogni, elszaladt. Hallani – folytatta –, hogy Vámosmikolán valaki lefényképezte, és a fotót feltette az internetre, a kép azonban mégsem látható sehol.
Az Ipoly Erdő Zrt. fővadásza szerint nem ritka, hogy késő tavasszal, kora nyáron egy-egy medve átjön Szlovákiából, és mint fogalmazott: nem okoz gondot, ha pár medve itt marad. Ha átjön, akkor feltehetően a Börzsöny, Zemplén, Bükk, Aggteleki-karszt térségében ver tanyát – tette hozzá a fővadász.
Szobnál keresik a medvét
Szilágyi István, a Fehérkereszt Állatvédő Liga kurátora kedden elmondta, hogy a csütörtökön induló szobi kutatócsapat a kitűnő helyismerettel rendelkező Duna–Ipoly Nemzeti Park, a Veresegyházi Medveotthon, a Fővárosi Állat- és Növénykert, valamint a Fehérkereszt szakembereiből verbuválódott, de csatlakozik hozzájuk egy elismert filmes állatkoordinátor is. Két keresőkutyát és altató lövedékekkel töltött puskát is magukkal visznek arra az eshetőségre, ha megtalálnák a medvét, és egy időre – a szállítás miatt – mozgásképtelenné kellene tenni.
A kurátor szerint ha valóban hozzánk tévedt egy medve, riadt lehet, ezért senkinek sem javasolják, hogy hajszolni kezdje az állatot, mert az kiszámíthatatlanná válhat.
Szilágyi István hozzátette: az is előfordulhat, hogy a medve már vissza is ment Szlovákiába. Ha netán így történt, akkor a térségbe látogató csoport igyekszik megnyugtatni a hírek miatt rémült lakosságot. Ha viszont rábukkannak a medvére, a tervek szerint először a speciális lövedékkel elaltatják, majd visszaviszik a határ túloldalára, a társaihoz – mondta.