Tech Balogh Csaba 2012. június. 11. 20:48

A nagy Apple-bejelentés: iOS 6, új Macbookok és mi szem-szájnak ingere

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Nagy várakozások – új mobilos operációs rendszer, új térképszolgáltatás, új hardverek – előzték meg az Apple idei fejlesztői konferenciáját. A WWDC 2012 nem okozott csalódást, a cég szinte minden pletykát beigazolt, érkeznek az hardveres és szoftveres újdonságok, ráadásul egy részük azonnal.

Huszonharmadik alkalommal indult neki magyar idő szerint hétfőn este WWDC fejlesztői konferenciájának az Apple. A jegyek 103 perc alatt fogytak el, ez jól mutatja a fokozott érdeklődést, ami a fejlesztők mellett a felhasználók oldaláról is megvolt. Merthogy felhasználókból is van bőven: a konferencia elején ismertetett statisztikák szerint 400 millióan regisztráltak már az App Store-ba, ahol 650 ezer alkalmazás, köztük 225 ezer iPadre optimalizált közül válogathatnak a júzerek. És válogattak is, eddig 30 milliárd letöltés történt az alkalmazásboltban.
Macbook Air: gyorsabb, képesebb, helyesebb

Tim Cook vezérigazgató számos villantása után Phil Schiller lépett színpadra, bemutatva a hardveres újdonságokat. A MacBook Air széria gyorsult és bővült is egy kicsit. A változások sora a memóriával kezdődik: 2 helyett már alapból 4 GB RAM kerül a gépekbe. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a csúcsgép 4 helyett 8 gigányi memóriával rendelhető. Kis mértékben nőtt a processzorok sebessége: 1.7 GHz helyett 1.8 a kezdősebesség, míg a csúcsmodellbe 2.0 GHz-es i7-es géplélek került. És persze mindegyik az Intel legújabb, Ivy Bridge szériájából.

A legfontosabb azonban az SSD-tárhely növelése: bár a legkisebb, legolcsóbb verzióban még mindig csak 64 GB van, mind a 11.6, mind a 13.3 hüvelykes Macbook Air kérhető 512 GB-os SSD-vel is. Gyorsult még a külső kapcsolódás is: az új Airekbe került USB 3.0 tízszer gyorsabb adatátvitelt biztosít az eddig használt USB 2.0 szabványnál. A grafikai vezérlő is új lett – Intel HD 3000 helyett 4000 –, valamint 720p-s Facetime kamera került a gépekbe – mégpedig azonnal, az új modellek rögtön váltják az eddigieket.

Macbook Pro: új modell, Retina-kijelzővel

Szintén Ivy Bridge-re váltották a Macbook Pro modellek processzorait, a csúcsmodellben pedig már egy 2.7 GHz-es négymagos i7 lakozik. A grafikai vezérlés 1 GB memóriával is kérhető (60 százalékos gyorsulást eredményezve), a teljes gép pedig akár 8 GB-nyi 1600 MHz-es RAM-mal. Az árak a Pro gépek esetében is maradnak és a csere itt is azonnali.
A várakozásoknak megfelelően piacra dob az Apple egy új Macbook Pro modellt is. A következő generációs Pro a cég szerint “a legszebb számítógép, amit valaha gyártottak”. A szaklapok által “iPad laptop” néven is hivatkozott masina mindössze 1.8 cm vastag (illetve vékony), éppen csak 0.1 mm-rel vastagabb az Airnél. Ahogy számítani lehetett rá, a gépbe bekerült az iPhone-ban és iPadben már bevált Retina Display, mégpedig 15.4 hüvelykes méretben, 2880x1800 pixeles felbontással. Az Apple bejelentése szerint az újgenerációs Pro így a világ legnagyobb felbontású laptopja, amelyhez hozzáigazították az OS X legfontosabb alkalmazásait is, így Retinához illő lett a Safari, az iMovie, az iPhoto, az Aperture és a Final Cut Pro is.
Az új Macbook Air és néhány konkurens laptop kijelzőjének pixelsűrűsége
The Verge

Az új Pro az SD-kártyahely mellett egy HDMI és két Thunderbolt csatlakozóval, két USB 3.0 hellyel, audio jackkel és Magsafe 2 töltőhellyel rendelkezik. Az érintőpad multitouch, a billentyűzet pedig háttérfényt kapott. A Facetime kamera ebben a modellben is jobb lett az eddigiekben alkalmazottnál, a hangzás pedig a gyártó ígérete szerint felülmúlja az összes laptopét.

Az egy töltéssel 7 órán át működő, 8 GB RAM memóriával, 2.3 GHz-es négymagos i7 processzorral, GeForce GT 650M 1 GB videovezérlővel és 256 SSD-vel szerelt, azonnal a piacra kerülő csúcsmodellért az USA-ban 2199 dollárt kér el az Apple. Bár ez forintra átszámolva csak 500 ezer körül van, az Apple árképzési rendszere miatt itthon 729 990 forintot kell kifizetnünk.

OS X: 200 új funkció

Ha már új csúcsmodell, akkor új operációs rendszer is kell, mégpedig a korábban már megmutatott OS X Mountain Lion, melybe “több száz új funkció” került, ami egész pontosan kétszázat jelent. Az egyik legfontosabb ezek közül a 125 millió regisztrált felhasználónál járó iCloud mélyebb beépítése, melynek köszönhetően – akárcsak az Apple mobil eszközeinél – az Apple ID beírása után bármelyik gépen saját alkalmazásai és dokumentumai fogadják a felhasználót.

Minden adatunk minden eszközön
A kevésbé jelentős, mint inkább látványos újdonság az új háttérkép, valamint a megújult dokk. A korábban már ismertetett újdonságok közül a WWDC-n újra megmutatták az iOS megfelelőjükkel szinkronban lévő jegyzetes, emlékeztetős, értesítési központos, böngészős és üzenetküldős megoldásokat, illetve a mobilról és tábláról szintén ismerhető Game Centert. Jön a diktálás is, amely rendszerszerte rögzíti majd, amit mondunk a gépnek, “még a Microsoft Wordben is”. Szintén a teljes rendszerben elérhető lesz majd az egyszerű megosztás lehetősége.

Teljesen új funkcióként mutatta meg az Apple a Power Nap névre hallgató megoldást, amely lényege, hogy a gép “akkor is dolgozik, amikor mi már nem”. Lényegében arról van szó, hogy az OS X akkor is frissen tartja adatainkat és fájljainkat, amikor éppen alvó állapotban van a Mac.

Ami miatt most át kellett ismételni az OS X Mountain Liont, az a megjelenés ideje: az operációs rendszer júliusban kerülhet a gépekre, az ára pedig Lion és Snow Leopard verzióról frissítve 19,99 dollár lesz.

iOS 6: okosabb Siri, Facebook-integráció, kommentelős képmegosztás

Nem maradhatott ki az idei WWDC-ről a talán leginkább várt elem, az iOS új verziója sem. A mobilos operációs rendszer több mint 365 millió eszközön fut, legalábis ennyit adtak el idén márciusig. A felhasználók közül 140 milliónyian nyomkodják az Apple eszközei közt ingyenes üzenetküldést biztosító iMessage alkalmazást, 130 millióan használják a már említett Game Centert, és a felhasználók 75 százaléka elégedett is az iOS rendszerrel – amely most szintén 200 újítással lesz gazdagabb.

Feljavítják a Sirit, ami ezután a sportos és mozis témékban is jobban otthon lesz, legalábbis az Apple otthonában, az USA-ban. Itthon is kihasználható lesz viszont, hogy a Siri megtanulta elindítani az alkalmazásokat, így a mappa- és ikonhalmazban való keresgélés helyett elég lesz csak bemondani, hogy Jenga. A Siri ráadásul több nagyobb autógyártó – BMW, Mercedes, Land Rover, Audi – autóival, illetve azok kihangosítóival is együttműködik majd. Az intelligens hangrendszer új nyelveket is megért, de ezek között sajnos továbbra sincs ott a magyar.
A Siri tehát okosabb lett, az iPhone és az iPad viszont facebookosabb. Megérkezett ugyanis a régóta várt, az utóbbi időben már nagyon pletykált Facebook-integráció. Ennek részeként a kinyitott Notification Centerbe bekerült egy “Tap to Tweet” és egy “Tap to Post” gomb is, így egyszerűen és gyorsabban lesznek megoszthatók az állapotfrissítések. De feltűnik a Facebook az App Store-ban, a naptárunkban és a kontaktlistánkban is.

Frissül a Photo Stream is: a mappákat megoszthatjuk majd ismerőseinkkel, akik rögtön értesítést kapnak, amint az adott mappába bekerül egy új kép, amihez azonnal hozzá is szólhatnak.

Új Apple-alkalmazás is jön, a főleg az USA-ban érdekes Passbook, amivel különféle jegyeket és kuponokat menthetünk majd egy helyre. Az app pedig például akkor szól, ha épp egy vonatkozó üzlet közelébe érünk.

iOS 6: végre itt a “Ne zavarj” mód

Frissült a telefonálós rész is: a hívásokra már nem csak felvételükkel, hanem üzenettel is egyszerűen reagálhatunk, sőt azt is megadhatjuk, hogy az iPhone emlékeztessen minket (bizonyos időpontban vagy helyszínen) a visszahívásra. Az ingyenes videotelefonálást biztosító Facetime a wifis net mellett ezután már mobilneten át is használható lesz.

A hívásokkal függ össze a “Do Not Disturb”, azaz “Ne zavarj” mód is, ami sok iPhone-használónak régi vágya. Az iOS 6-ban már megadható, hogy bizonyos időpontokban (vagy manuálisan kapcsolt állapotban) a készülék csak a számunkra fontos emberek hívásait csörgesse ki, de azt is beállíthatjuk, hogy ők is csak akkor csörögjenek, ha sürgős ügyben keresnek, azaz már másodjára hívnak minket anélkül, hogy válaszolnánk rá.

És ami nem maradhatott ki: viszlát, Google Maps!

Az iOS 6-ban búcsút int a Google térképszolgáltatásának az Apple, sajátjára cseréli teljesen az alkalmazást, melyben turn-by-turn navigáció mellett lesznek közösségi bejelentés alapján mutatott forgalmi információk, Siri-integráció és igen, 3D-s “repülőnézet” is.

iOS 6: megjelenés ősszel

A WWDC 2012 konferencia záróakkordjaként az Apple bejelentette, hogy az iPhone- és iPad-használók ősszel kapják majd meg az új rendszert, a fejlesztők pedig már mától tölthetik a béta verziót.

 

Hirdetés