A Microsoft húsvéthétfőn elindította a Windows XP haláláig tartó „kétéves visszaszámlálást”. Ahogy a több mint tíz évet megélt operációs rendszer, úgy az Office 2003 terméktámogatásának utolsó formái is véget érnek április 8-án - 2014-ben. Ezt követően már biztonsági frissítéseket sem kapnak a szoftverek.
2011-ben tömegesen kezdték meg az áttérést a Windows XP-felhasználók, hiszen a Net Applications adatai arra mutattak rá, hogy szeptember 1. óta több mint 11 százalékkal csökkent a részesedése (ez összesen 5,9 százalékpontnyi térvesztést jelent), januárig. Ezzel szemben május-augusztus között a „mindössze" 8,5 százalékát vesztette el május 1-i piacának a platform, ami 3,4 pontos visszaesést jelent - írja a Computerworld.
Úgy tűnik, bejött a Net Applications becslése, mely szerint a Windows 7 áprilisra már a legnagyobb felhasználói táborral bíró microsoftos OS lesz. A legfrissebb adatok szerint a Windows XP az elmúlt tizenkét hónap alatt 10 százalékpontnyi részesedést vesztett el, és ha ez így folytatódik - noha a lineáris fogyás nem valószínű -, akkor 2014. április elejére már csak 17,1 százalékos részesedése lesz. Vagyis hivatalos kimúlásának időpontjában 100 asztali számítógép és laptop közül 17 még mindig ezt a platformot fogja futtatni, a mostani becslések szerint.
Ennek kapcsán Redmond újabb lépéseket tett az operációs rendszer leváltását promotálandó. Húsvéthétfőn elindította a Windows XP haláláig tartó „kétéves visszaszámlálást”. Ahogy a több mint tíz évet megélt operációs rendszer, úgy az Office 2003 terméktámogatásának utolsó formái is véget érnek április 8-án - 2014-ben. Ezt követően már biztonsági frissítéseket sem kapnak a szoftverek.
Amikor a Windows XP-nél végleg lehúzza a rolót a Microsoft, az OS már 12 éves és 5 hónapos lesz, ami a számítástechnika rohamosan fejlődő világában matuzsálemi kornak számít. Gondoljunk csak az okostelefonokra, például az Android 2.0-nál régebbi változataira - melyik gyártó támogatja még az ilyen rendszereket? Visszatérve az XP-re: az operációs rendszer népszerűségét jól jelzi, hogy az eredetileg tervezett tízéves életciklus nagyjából a negyedével hosszabbodik meg, megdöntve ezzel minden korábbi rekordot (amit egyébként eddig a Windows NT tartott, 11 év és 5 hónapnyi supportidővel).
„Ha az ön vállalata még nem kezdte meg a modern PC-k bevezetését, akkor késésben van” - állítja a Microsoft, arra hivatkozva, hogy a nagyobb szervezeteknél zajló OS migrációs folyamatok jellemzően 18-32 hónapos ciklusokban zajlanak. Vagyis, ha egy cég még csak el sem kezdte az átállást a Windows XP-nél újabb platformra, akkor valószínűleg úgy lesz kénytelen megtenni azt, hogy jó darabig Microsoft terméktámogatás nélkül marad.