Jelentősen felerősödött a görög Szantorini vulkánjának magmatevékenysége - jelentette a Futurity híroldal a Georgia Institute of Technology kutatóinak méréseire hivatkozva. A nyaranta napi 50 ezer turistát vonzó szigeten utoljára 1950-ben tört ki a vulkán.
Évtizedes nyugalom után újra ébredezik a görög Szantorini sziget vulkánja - közölték március elején megjelent tanulmányukban a Georgia Institute of Technology kutatói.
A Futurity beszámolója szerint a vulkán magmakamrája ismét elkezdett megtelni, és deformálódott a kaldera is. Andrew Newman geofizikus szerint a 2006-ban a szigeten elhelyezett GPS-mérőeszközök közül több is 5-9 centiméterrel elmozdult, a vulkán magmakamrájának térfogata pedig 14 millió köbméterrel lett nagyobb tavaly január óta.
Azt a kutatók egyelőre nem tudják biztosan megjósolni, hogy a vulkán valóban ki is tör-e a közeljövőben. Ha ez mégis megtörténik, az földrengéseket és cunamit is okozhat a területen.
Szantorini egy kör alakú vulkanikus szigetcsoport az Égei-tengeren - írja a magyar nyelvű Wikipédia szócikke. Alapvetően egy irdatlan erejű vulkanikus robbanás maradványa, amely megsemmisítette a korabeli településeket az eredetileg egyetlen szigeten és amely a jelenlegi geológiai kaldera kialakulásához vezetett.
Szantorinire naponta 50 ezer turista látogat el, a szigetet gyakran több óceánjáró veszi körül.