Nem nézhet szét csak úgy a holland királyi rezidencia környékén, de a New York-i Cornell Egyetem erőműve vagy a Mol százhalombattai stratégiai olajtárolói sem látszanak a Google Mapsen. Az Országos Villamostávvezeték Zrt. sem szeretné, ha illetéktelenek fürkésznék a kábeleit a Rákospalotai Körvasút sor és a Lőcsevár utca sarkán.
Szeretné megnézni az Eiffel-tornyot, de nem jut el Párizsba a közeljövőben? A Google Maps remek megoldás virtuális városnézésre. De nem mindent mutat meg – néhány kép homályos, bizonyos részleteket biztonsági okokból kitakartak.
A Google Maps indításakor a Fehér Ház és Washingtonban a Capitol Building képe is elmosódott volt. Azóta már látható az épület – nem úgy, mint tíz másik hely, amit a Mashable kigyűjtött, és két magyar potenciális célpont.
1. Holland királyi rezidencia
Amszterdamban nem csak a királyi palota helye homályos – a királyi istállót is elrejtik az illetéktelenek szeme elől.
2. Buffalo Niagara Nemzetközi reptér
Az amerikai repülőtér helyén egy nagy fehér folt tátong a Google Mapsen, ha megpróbálunk ránagyítani.
3. Tantauco Nemzeti Park, Chile
A magánrezervátum számos veszélyeztetett állatnak ad otthont, ezeket védik virtuálisan is.
4. Keowee tóerőmű, Dél-Karolina
A mesterséges víztározó gát és tó is csak elmosódott folt a Google Mapsen. A karácsonyfa alakú forma alatt a Duke Energy nevű cég rejtőzik, és az áramellátást védik.
5. Rejtélyes orosz folt
A szibériai tundra közepén is kitakartak egy stratégiailag nyilván fontos, rejtélyes területet. A legközelebbi város Egvekinot (Oroszország), a szomszédságban Alaszka és a Bering-szoros. Nyilván nem a vándorló életmódot folytató rénszarvastenyésztőket védik, gyanús, hogy a bezárt volframbányák miatt nem látható, mi is van ott.
6. Minami Torishima Repülőtér, Japán
A japán tengerészet sem osztja meg a titkait idegenekkel.
7. Michael Aaf épület, Utah
Az amerikai hadsereg biológiai és vegyi fegyver rendszereket tesztel a környéken. A Michael Aaf épületet is nyilván biztonsági okokból fehérítették ki.
8. Cornell Egyetem hő- és villamosenergia erőmű, New York
A Cornell Egyetemhez tartozó, 2010-ben megnyílt erőmű is csak elmosódott folt a Google Mapsen. A high-tech, környezetbarát létesítmény villamos energiát termel - a titkos program célja a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése.
9. Babilon, Irak
Vajon mi rejtegetni való van egy területen, amely Krisztus előtt 275 óta lakatlan? (Lakóit ekkor deportálták egy új város építésére Szeleukeiába.) Hiszen azóta a világ egykori központja soha többé nem népesült be újra. Ugyanakkor Babilon helyén a 2003-as iraki háború során egy amerikai osztag helikopteres bázist alakított ki, ami régészek szerint óriási károkat okozott – igaz, meg is védte Babilont a műkincsrablóktól.
10. Vlissingen, Hollandia
Nem csak a holland királyi családnak jár fehér folt a térképen. A vlissingeni olajtartályok és a hadsereg bázisai is kaphatnak mindent eltakaró pixeleket.
11. Százhalombatta, MOL
Százhalombatta közelében is van zöld folt a térképen, méghozzá hatalmas. A Mol stratégiai olajtárolójának képét rejtik el vele.
12. Budapest, OVIT
A jelek szerint az Országos Villamostávvezeték Zrt. sem szeretné, ha illetéktelenek látnák a kábeleit, nyilván ezért van egy leharapott sarkú focipályának látszó zöld folt a Rákospalotai Körvasút sor és a Lőcsevár utca sarkán.
Korábban az itsecurity.com is kigyűjtött 51 helyszínt, de ezek közül soknak a képe már megváltozott a Google Mapsen.