A palackorrú delfineknek (Tursiops truncatus) olyan egyedi füttyük van, amellyel kizárólag fajtársaikat köszöntik - derítették ki a skóciai Szent András Egyetem tengerbiológusai, akik a Proceedings of the Royal Society B folyóiratban számoltak be kutatásaikról.
A kutatók a folyadékban terjedő hanghullámok észlelésére szolgáló mikrofonok (hidrofonok) segítségével felvették a Szent András-öbölbe beúszó delfinek füttyögését 2003 és 2004 nyarán.
A hangfelvételek tanúsága szerint amikor két csoport delfin találkozik, látszatra hasonló füttyöket adnak ki. A részletesebb elemzés azonban kimutatta, hogy a füttyök a valóságban összetéveszthetetlenül egyéni hangjelzések.
"Az egyedi füttyök 'cseréje' fontos részét képezi az üdvözlési 'szertartásnak', amelynek során a delfinek azonosíthatják magukat fajtársaiknak" - emeli ki a tanulmány.
A kutatók szerint a füttyögésnek komoly szerepe lehet a delfinek életében, hiszen a találkozások 90 százalékában elhangzik ez a sajátságos "köszöntés". Először egy meghatározott hangjelzést ad ki a delfincsapat vezetője, vélhetően engedélyezve társainak egy másik csoport tagjaival való elvegyülést. Más füttyök a vadászat összehangolását segítik, vagy ezekkel a hangokkal azonosítják magukat a társas kapcsolatra vágyó egyedek.
A kutatásokat végző Vincent Janik és Nicola Quick, a Szent András Egyetem tengerbiológusai szerint a "személyazonosság" igazolására szolgáló füttyök és a környezetről "tudósító" hangsorok arról tanúskodnak, hogy a palackorrú delfin épp olyan "kommunikatív", mint a szürke papagáj (Psittacus erithacus).