A Google képes lesz emlékeztetőt küldeni, ha egy felhasználója a tartózkodási helye alapján nagy eséllyel elkésik egy a naptárjában megadott találkozóról az aznapi forgalmi viszonyokat figyelembe véve - ezt kapják például a felhasználók az új adatvédelmi irányelvekkel. És azt is, hogy a Google a különböző platformokon megadott adatokat (egészség, a politikai vélemény, pénzügyek) is rendszerezi és használja. Minél pontosabb a felhasználó profilja, annál pontosabban lehet reklámokat személyre szabni – ami jelentősen növeli a Google bevételeit.
Március elsejétől az eddigi hatvanféle adatvédelmi irányelv helyett egy „rövidebb és könnyebben olvasható” verziót vezet be a keresőcég. Erről a Google emailben, illetve a weboldalain publikált üzeneteiben értesíti több százmillió felhasználóját. Mindez március elsejével majdnem az összes szolgáltatás érinti: Gmail, YouTube, keresés és 57 egyéb szolgáltatás – kivétel a Google Wallet, a Chrome böngésző és a Google Books.
A Google azt írja, „megszabadul” mintegy hatvanféle adatvédelmi irányelvétől, és „egységesen egyszerű és ösztönző élményt” óhajt nyújtani mindenkinek.
A Washington Post összegyűjtötte, mit jelent ez a gyakorlatban.
Dióhéjban annyit jelent, hogy a Google szinte az összes Google-szolgáltatáson megadott - például a Gmail, a Picasa, a YouTube és a keresés - információt összegyűjti és integrálja az adott felhasználó adatait. Egyelőre a Google Books, a Google Wallet és a Google Chrome kimarad a listáról, főleg jogi okokból.
A vállalat eddig is jelentős mennyiségű információt gyűjtött be a felhasználóiról, most azonban integrálja is ezeket, hogy teljesebb képet kaphasson a felhasználójáról.
Jeffrey Chester , a Center for Digital Democracy adatvédelmi érdekképviseleti csoport vezetője szerint mindezzel az a legnagyobb gond, hogy a felhasználónak nincs rálátása arra, mit is jelent, hogy a Google a különböző platformokon megadott adatokat - mint az illető egészsége, a politikai véleménye vagy pénzügyei – használja.
A jogvédők egyetértenek abban: fontos lenne, hogy a felhasználóknak legyen esélye eldönteni, valóban szeretné-e, hogy a Google integrálja a különböző szolgáltatások használata során megadott és begyűjtött adatokat.
Milyen információkat gyűjt és integrál a Google?
Másrészt a szolgáltatások igénybevétele során megszerzett adatokat rendezi adatbázisba. Naptárbejegyzések, a felhasználó fizikai koordinátái, névjegyek, személyes szokások, Gmail chat, eszköz- és naplóadatok (keresési lekérdezések, telefonszámok, a hívások időpontja és dátuma, a hívások időtartama) szerepel a listán többek között.
Ezeket azután összefésüli a cég.
Joga van ehhez a Google-nak?
Aki használja a vállalat szolgáltatásait, az „világszerte érvényes engedélyt” ad a Google-nak és a céggel együttműködőknek arra, hogy az összes információt jóformán belátásuk szerint kezeljék. A Google Általános Szerződési Feltételekben ezt hosszasan részletezik: engedély a tartalmak felhasználására, hosztolására, tárolására, reprodukálására, módosítására, származékos művek létrehozására, megosztására, közzétételére, nyilvános előadására, nyilvános megjelenítésére és terjesztésére stb.
Mire jó ez?
A Google azt kommunikálja, hogy szeretné jobban megérteni a felhasználóit, és a módszerrel a találatokat gyorsabban jeleníti meg. Azzal pedig, hogy megjegyezik azoknak a személyeknek a kapcsolattartási adatait, akikkel a felhasználó megoszt valamit, megkönnyítik a megosztást az összes Google-termékben és -szolgáltatásban - a lehető legkevesebb kattintással és tévedéssel.
Mondjunk egy példát!
A Google képes lesz emlékeztetőt küldeni, ha egy felhasználója a tartózkodási helye alapján nagy eséllyel elkésik egy a naptárjában megadott találkozóról az aznapi forgalmi viszonyokat figyelembe véve.
Emellett minél pontosabb a felhasználó profilja, annál pontosabban lehet reklámokat személyre szabni – ami természetesen jelentősen növeli a Google bevételeit.
Mikor lépnek életbe a változtatások?
2012. március 1.
Le lehet ezt tiltani?
Nem.
Mi tehetek, ha nem tetszik a rendszer?
Megszüntetheti a fiókját. A Google az összes személyes adatot köteles törölni, ha a felhasználó törli a Google fiókját, azaz a Gmail, Google + és egyéb azonosítókat.
Mi lesz az elmentett adataimmal?
A Gmail, Picasa és egyéb rendszerekben megadott adatokat le lehet menteni, ennek útját-módját a Google szolgáltatásonként részletezi.
Jeffrey Chester , a Center for Digital Democracy adatvédelmi érdekképviseleti csoport vezetője szerint mindezzel az a legnagyobb gond, hogy a felhasználónak nincs rálátása arra, mit is jelent, hogy a Google a különböző platformokon megadott adatokat - mint az illető egészsége, a politikai véleménye vagy pénzügyei – használja.
A jogvédők egyetértenek abban: fontos lenne, hogy a felhasználóknak legyen esélye eldönteni, valóban szeretné-e, hogy a Google integrálja a különböző szolgáltatások használata során megadott és begyűjtött adatokat.
Nincs Google-fiókom, de használom a Google keresőt. Érintett vagyok?
Nem. Az új irányelvek csak azokra vonatkoznak, akik be vannak jelentkezve a Google-fiókjukba és az ahhoz kapcsolódó szolgáltatásokba, mint a Gmail, a Picasa vagy a YouTube.
Van Google-fiókom, de nem vagyok bejelentkezve
A Google csak azokat az adatokat integrálhatja, amiket a bejelentkezett felhasználóiról gyűjt. Ha valaki kijelentkezik a Gmailből vagy más böngészőből nyit meg például egy YouTube-videót, a két adathalmazt nem fésülik össze.
Androidos telefonom van. Hogyan érint ez engem?
Ahhoz, hogy bármire használja a telefonját, be kell jelentkeznie a Google-fiókjába (kivéve a böngészést és a telefonhívásokat), tehát a Google képes lekövetni jóformán mindent, amit az androidos telefonnal rendelkező felhasználói csinálnak a Google szolgáltatásait használva.
Mi a helyzet azzal, akinek iPhone / Blackberry / Windows 8 telefonja van?
Az eszközök típusáról nem szól a Google új adatvédelmi irányelve, de ha valaki a hozzáfér a telefonjáról a Google szolgáltatásaihoz, a cég képes információt gyűjteni a készülékről és használójáról.
Milyen típusú információkat lesz képes a Google begyűjteni a mobilról?
A készülék hardvermodellje, az operációs rendszer verziója, egyedi eszköz azonosítók és a mobil hálózati információk, a hívások ideje, időtartama, IP-címek, cookie-k, a hívó fizikai helye, és ezeket integrálja a Google-fiókban megadott adatokkal.