Rejtélyes koponyasírokra bukkantak Németországban
Évtizedeken át gyermeksíroknak hitték őket, de kiderült, fiatal férfiak koponyáit rejtik a IV. századi németországi sírok.
A Krefeld közelében lévő temetkezési helyen Margareta Siepen kutató tette a felfedezést: a sírokba csupán fejeket temettek egykor. A tudós éveken át dolgozott a területen, vizsgálatai során magas szintű technikát vett igénybe. A római-frank temetkezési helyen mintegy 6500 sír található. Az Alpoktól északra ez a legnagyobb felderített sírmező, de még mindig titkokat rejteget.
Összesen hat különböző helyen találtak koponyasírokat, amelyek némelyike nem nagyobb, mint negyvenszer kilencven centiméter - mondta el Siepen hétfőn. A csontok a homokos talaj miatt nem maradtak meg és sírmellékleteket sem találtak. Csak a holtak fogazata maradt meg, ezeket az amszterdami patológiai intézetben vizsgálták. Kiderült: 17 és 25 év közötti férfiak fogairól van szó.
Ilyen késő antik temetkezési szokáshoz hasonlót eddig Siepen még nem talált. A tudós kizárja, hogy lefejezett bűnözőkről van szó, hiszen őket nem temethették volna sírkertbe. Ugyanakkor olyan fejkultuszra, mint például a keltáknál, nincsenek utalások a régióban.
Siepen elmélete szerint ezek a fiatal férfiak nem az adott területen hunytak el. "Talán katonák voltak, akik valahol máshol vesztették életüket" - véli a kutató. A további fejleményeket a fogak zománcának izotópiás vizsgálataitól várják, abból ugyanis kiderülhet, hol nőttek fel ezek az emberek.
Támpontot jelenthet Varus római hadvezér esete, aki időszámításunk szerint 9-ben a teutoburgi erdőnél a germánok által a seregére mért megsemmisítő csapás után öngyilkos lett. Fejét kerülőúton vitték Rómába, ahol a családi sírba temették. A császárok és a csatában elesett tisztek testét egyébként a szokások szerint a helyszínen elégették, hamvaikat pedig urnákban vitték Rómába. Az egyszerű katonákat közös sírokba temették.