Tech hvg.hu 2011. december. 08. 07:56

Dobjuk ki a Win7-et és váltsunk Windows 8-ra?

A Windows 7-et használók elégedettek, ami nemcsak felhőtlen örömöt, hanem komoly fejtörést is okoz a Microsoftnak, aki jövőre szeretne minket rávenni arra, hogy dobjuk ki a Win7-et és váltsunk Windows 8-ra. Az előzetesekből úgy tűnik, lesz is miért töprengeni.

A Linux és a Mac OS X továbbra sem képesek komoly piaci részesedést szerezni a Windows ellenében, a Windows 7 azonban havonta dönti meg az elődei által felállított rekordokat. A Vista legyűrése túl könnyű feladat volt a valóban jól sikerült, megbízható, fejlett és gyors Windows 7-nek, és a statisztikák azt mutatják, hamarosan a tíz éve megjelent Windows XP-t is utoléri végre a Windows 7. Ez a töretlen diadalmenet hihetetlen büszkeséggel tölti el a Microsoftot, nem is beszélve arról, hogy a Kaspersky a történelem során idén ősszel adta ki az első olyan, Top 10 biztonsági rések listát, amelyben a Microsoft nem szerepelt sem operációs rendszerrel, sem másmilyen alkalmazással (helyette az Adobe Flash lejátszó és az Oracle Java a legmegbízhatatlanabb szoftverek).

Csak az egyik szemük nevet

Nem felhőtlen azonban ez az öröm, mert ezúttal a Microsoftnak esze ágában sincs ismét tíz évig futtatni egyetlen operációs rendszert, sőt már jövőre megkezdené az új Windows árusítását. Ehhez azonban olyan horderejű fejlesztésekre van szükség, aminek hallatán a felhasználók hajlandók lesznek leváltani belakott Windows 7 operációs rendszerüket. A Microsoft ezúttal nem teljes titokban, szigorú hírzárlat mellett fejleszti a Windows 8-at, hanem időről időre újabb érdekes információkat árul el, és lassan a fontosabb újdonságokat is megismerhetjük működés közben.

Emellett van még egy roppant fontos trend, amit legnagyobb szerencséjére időben felismert a Microsoft Windows fejlesztőcsapata: a PC ma már nem egy doboz az asztal alatt vagy egy notebook a táskában, és az sem biztos, hogy x86 kompatibilis. Márpedig operációs rendszer mindenhová kell. És a Windows 8 legnagyobb újdonsága éppen ez lesz.

AP

Akadt ugyanis egy komoly kihívó, amely rugalmasabb és gyorsabban képes alkalmazkodni az időközben középpontba került táblagépekhez, és itt nem a zárt Apple iOS-re gondolunk, hanem a Google mobil operációs rendszeréről, az Androidról beszélünk. Az Android nem válogat, elfut szinte bármilyen mobil hardveren, legyen az okostelefon, multimédiás lejátszó, táblagép vagy akár x86-os PC. Mindemellett a kezelőfelület, a szolgáltatások, a sebesség kiváló, ráadásul ingyenes és nyitott a rendszer, adott az alkalmazásbolt is – egyszóval mindenre képes, amire a felhasználóknak 2011-ben szükségük van. Igen ám, de ez szálka a Microsoft szemében. Az MS – eltekintve néhány drága slate PC-től – teljesen kimaradt a táblagépőrületből, és egyelőre a Windows Phone 7 sem teljesít túl fényesen az okostelefonok piacán. Egyértelmű volt tehát a Windows-csapat feladata: olyan rendszert készíteni, ami mindenféle eszközön tökéletes felhasználói élményt és platformokon átívelő kompatibilitást nyújt. Ezek után nem is meglepő, hogy 2011 januárjában Steve Ballmer, a Microsoft feje éppen egy ARM CPU-val szerelt táblagépen mutatta be a Windows 8-at a nagyközönségnek.

Windows – kívánságlista alapján

A Windows 8 készítése – akárcsak a többi szoftveré – ötleteléssel indult. Abban biztos volt Steven Sinofsky és csapata, hogy valami egészen újat szeretnének, ami nemcsak hogy többféle készüléken használható, de élményben és kezelés terén is képes valami egészen újat adni. Persze azt is gyorsan be kellett látniuk, hogy egy ilyen népszerű operációs rendszernél, amit több tízmillió ember használ nap mint nap, nem lehet gyökeresen változtatni, ezért az új Metro kezelőfelületet vegyítették a már ismerős Aero 2.0-val, ám a kezelőfelület mit sem ér, ha nincsen mögötte megfelelő szolgáltatáscsomag, amiben bizony van hová fejlődnie még a viszonylag jónak mondható Windows 7-nek is.

Egy frissen feltelepített Windows 7-nél még nem kapunk például böngészőt, chat klienst, vírusvédelmet, felhőalapú szolgáltatásokat, virtualizációt, minden kodekkel felszerelt multimédia-lejátszót, képszerkesztőt, és a fájlkezelés sem túl egyszerű a beépített Intézővel. A klasszikus asztal is elavult, vagyis a Windows fejlesztőcsapatának a megszokott irányítást és ablakos elrendezésben futtatható programokat kellett összehozniuk egy olyan újfajta felülettel, ami illeszkedik a mai átlagfelhasználó igényeihez. Márpedig ma a felhasználók már a nap 24 órájában, egyszerre akár több eszközzel is kapcsolódnak nagy sebességgel az internetre, felhőalapú szolgáltatásokat vesznek igénybe, és a kommunikáció új formáit is napi szinten használják. A Windows 8 mindezekben komoly változást hoz, és ha mindez nem lenne elég, még néhány egészen új dolgot is kapunk.

Ha további részletekre is kíváncsi a Windows 8 fejlesztésével kapcsolatban, olvassa el a techline.hu részletes összefoglalóját!