Tech MTI 2011. október. 27. 13:08

Fotó: új jövevény érkezett a Szegedi Vadasparkba

Párt kapott az amuri leopárdmacska (Prionailurus bengalensis euptailura) a Szegedi Vadasparkban; a fiatal nőstény egy franciaországi állatkertéből érkezett a Tisza-parti városba.

A különleges ragadozó kifejlett hímje 2010 tavaszától él a kínai leopárd szomszédságában épült kifutójában, a Szegedi Vadasparkban. Az újonnan érkezett, rendkívül félénk nőstény a kettéosztható kifutó másik felében kapott helyet, hogy hozzászokjon új otthonához és a szomszédságában élő hímhez, a gondozók reményei szerint leendő kölykei apjához.

A nőstény egy francia állatkertből érkezett Magyarországra egy nagyobb állatcsere akció keretében: törpeselyemmajom-kölykök kerültek el Szegedről, és a „macskalányon” kívül öt háromöves tatu is jött Franciaországból - tájékoztatta Endrédi Lajos, az intézmény munkatársa az MTI-t.

Endrédi Lajos - zooszeged.hu

Az új jövevény előbb a karanténban töltött rövidebb időt, majd elfoglalhatta kifutóját. A gondozók észrevették, hogy kevésbé szokott hozzá az emberek jelenlétéhez, ezért kifutóját ennek megfelelően rendezték át, több búvóhelyet biztosítva számára. Az első időszakban nádszövettel még a látogatók felőli oldalt is letakarták nyugalma érdekében. A hímmel csak párzási időszakban engedik össze, nehogy kárt tegyenek egymásban a magányos életmódhoz szokott ragadozók.

A leopárdmacskák a leopárdhoz hasonlóan változatos élőhelyen élnek, a trópusi területeken éppúgy előfordulnak alfajai, mint a hidegebb vidékeken, az Amur folyó mentén. A leopárdnak nem közelebbi rokona, mint a mi európai vadmacskánk, nevét a foltos mintázatáról kapta.

A leopárdmacskák legnagyobb termetű alfaja az amuri, amely Kelet-Szibériában, Észak-Kínában, Koreában él. Habár veszélyeztetett, nem fenyegeti úgy a kihalás, mint a nagymacska rokonát, az amuri leopárdot. Az éjszakai életmódot folytató állat nappal faodvakba, fák gyökerei közé vagy más üregekbe bújik. A szaporodási időszakot leszámítva magányosan él erdőségekben vagy nyílt területeken. Állatkertben kifejezetten ritkának számít az amuri alfaj, mindössze 40-50 egyede él európai és orosz állatkertekben.

Az 4,5-7 kilogramm testtömegű amuri leopárdmacska madarakkal, rágcsálókkal és egyéb kistermetű emlősökkel táplálkozik, és 10-12 évig él. A nőstény kilenc hétig tartó vemhesség után március-áprilisban két-három utódot hoz a világra. A kicsinyek születésük után egy hónapig abban az üregben maradnak, amelyben világra jöttek. Szemük tíznapos korukban nyílik ki, háromhetesen pedig már szilárd táplálékot esznek, 6-8 hónaposan válnak ivaréretté.  

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?