Tech hvg.hu 2011. október. 27. 14:39

Svéd-magyar tudósok fejtették meg a 250 éves titkosírást

Svéd, magyar és amerikai számítógéptudósok modern statisztikai fordítótechnikák segítségével megfejtették egy 250 éves, titkosírással készült könyv szövegét.

Az eredeti dokumentumot, amelyet Copiale Cipher néven ismernek a szakértők, a 18. században írták, és a kelet-berlini akadémián találták meg a hidegháború lezárulásakor – írja a Wired magazin internetes oldala.

Azóta egy magángyűjteménybe került a 105 oldalas kötet, amelyet sokáig nem tudtak elolvasni a specialisták sem. Idén azonban a Dél-kaliforniai Egyetem egy számítógéptudósa, Kevin Knight kezdett foglalkozni a szöveggel. Knight nem annyira a titkosírások, a kriptográfia szakértője, inkább fordítással foglalkozik.

A Copiale Cipher

Az amerikai tudós összefogott két Svédországban, az Uppsalai Egyetemen dolgozó kutatóval, Megyesi Beátával és Christiane Schaeferrel. A szakértők átalakították a szöveget, a gép számára is olvasható verzióban állították elő, és dolgozni kezdtek az évszázadokon át titokban maradt dokumentum megfejtésén.

A könyv 75 ezer karakterből állt, méghozzá rendkívül finom kézírással készített „betűkből”. Két szón kívül – tulajdonosi bejegyzés: „Philipp 1866” -, illetve egy az utolsó lapon szereplő jelzésen („Copiale 3”) kívül minden más szöveg kódolva szerepelt a dokumentumban.

Egyes betűk latin, mások görög szimbólumok voltak, de szerepeltek teljesen absztrakt karakterek is benne.

Először Knighték a latin és a görög betűket különítették el, azt feltételezve, hogy ezek hordozhatják a valódi üzenetet. A kódot ezután megpróbálták egy „házilagosan készített” fordítóprogrammal feltörni. Nyolcvan nyelven próbálkoztak, sikertelenül. Ezután a kutatók rájöttek, hogy a normál betűk csak félrevezetésként szerepelnek a szövegben.

Ezután az absztrakt szimbólumokat kezdték vizsgálni. A hasonló alakúakat úgy csoportosították, hogy azok valószínűleg ugyanannak a betűnek vagy betűcsoportnak felelnek meg. Ezután megint különböző nyelvekkel próbálkoztak, és a németet alkalmazva néhány értelmes szót is kiadott már a szöveg. Így például feltűnt egy „Titkos rész” elnevezésű töredék.

Mindezek után egyre jobban haladt a munka, és végül feltörték a kódot: egy titkos német társaságra bukkantak, amely politikai elemeket és bizonyos rituálékat is megörökített a szövegben. Az írás szemműtétekkel és az emberi szemmel általában is kiemelten foglalkozik. Angolul itt olvasható a megfejtett szöveg.

Hirdetés