A iráni nukleáris létesítményeket megtámadó Stuxnet számítógépes vírushoz nagyon hasonló, Duqunak elnevezett rosszindulatú számítógépes program megjelenésére figyelmezettek egy szerdán az Egyesült Államokban kiadott jelentésben kiberbiztonsági szakemberek.
Az egyik legnagyobb szoftverbiztonsággal foglalkozó cég, a Symantec kutatói által felfedezett vírus célja, hogy ipari ellenőrzőrendszerekről gyűjtsön információkat, amelyek segítségével könnyebbé válik egy későbbi támadás a hálózat ellen. "A Duqu egyes részei szinte teljesen megegyeznek a Stuxnet programjával, de különböző céllal készültek. A Duqu tulajdonképpen az előfutára egy Stuxnet-féle támadásnak" - fejtette ki az internetes biztonsággal és rendszerfelügyelettel foglalkozó Symantec cég egyik szakértője.
A Duqu megpróbálja például megszerezni az ellenőrzőrendszerek terveit és dokumentációját, illetve adatokat arról, hogy a felhasználók mit ütöttek le a billentyűzeten. Az új, trójai típusú vírus önmagában nem szabotálja az ellenőrzőrendszerek működését, hanem "arra tervezték, hogy (a támadók számára) távvezérlést teremtsen a (megfertőzött) gépekhez" - írta a Symantec.
A Stuxnet és a Duqu programkódja olyan nagy arányban egyezik, hogy a Symantec szerint valószínűleg ugyanattól a "szerzőtől" származnak. "A Duqu alkotói hozzáfértek a Stuxnet forráskódjához" - mondta az egyik kutató. A német Siemens elektronikai cég által gyártott, széles körben használt ipari ellenőrzőrendszerek elpusztítására szánt Stuxnet kifinomultsága kiberszakértők szerint arra utal, hogy a rosszindulatú program mögött nem magánemberek, hanem állami szervezetek állnak. Mivel a Stuxnet főként iráni urándúsítókat támadott meg, egyes feltételezések szerint az Egyesült Államok, illetve Izrael állhat a vírus mögött. A Duqu megjelenését eddig európai üzemekből jelentették.