Az orrszarvúak világnapján, amely idén csütörtökre esett, a természetvédők arra hívják fel a figyelmet, hogy az orvvadászat és a természetes élőhelyek pusztulása miatt ezeket az állatokat a kipusztulás veszélye fenyegeti.
Napjainkban öt különböző faj képviseli az orrszarvúakat. A szélesszájú (Ceratotherium simum) és a keskenyszájú orrszarvú (Diceros bicornis) Afrikában, az indiai vagy páncélos orrszarvú (Rhinoceros unicornis), valamint a szumátrai (Dicerorhinus sumatrensis) és a jávai orrszarvú (Rhinoceros sondaicus) Ázsiában őshonos. Bár eltérő mértékben, de mindegyik faj fenyegetettnek számít, a keskenyszájú, a jávai és a szumátrai orrszarvúak ezen belül kritikusan veszélyeztetettek.
A világ állatkertjeiben jelenleg három orrszarvú fajból - szélesszájúból 524, keskenyszájúból 166, indiai orrszarvúból 169 egyedet - tartanak jelentősebb állományokat. Szumátrai orrszarvúból csak egy-két példány él fogságban, jávai orrszarvút pedig egyáltalán nem tartanak állatkertekben. Az állatkerti állományokat szinte mindenütt összehangoltan, tenyészprogramok keretében szaporítják, hogy ezzel is hozzájáruljanak a fenyegetett fajok fenntartásához. A fővárosi állatkertben - ahol az elmúlt években világraszóló eredményeket értek el az orrszarvúak mesterséges termékenyítésre alapozott szaporítása terén - jelenleg három orrszarvú él.
A veszélyeztetettség egyik oka a természetes élőhelyek pusztulása, az élettér szűkülése és felszakadozása. Ugyanakkor legalább ekkora problémát jelent az orrvadászat, amelynek fő oka az orrszarv iránti óriási feketepiaci kereslet. Az elmúlt három évben Afrikában nyolcszáz állat esett áldozatul a vadorzóknak. Ezen túl a közelmúltban a világ több közgyűjteményéből - a többi között a balatonedericsi Afrika Múzeumból és a Magyar Természettudományi Múzeumból - is loptak el orrszarvakat preparált, múzeumi orrszarvúakról.