Tech techline.hu 2011. július. 28. 05:52

Tesztek és valóság: milyen gyors valójában az internetünk?

Arra persze tökéletes a speedtest és a hasonló oldalak, hogy lemérjük, milyen gyors a kábel, amin keresztül a netre...

Arra persze tökéletes a speedtest és a hasonló oldalak, hogy lemérjük, milyen gyors a kábel, amin keresztül a netre csatlakozunk. Meglepő eredményekre nem is kell számítani: a speedtest nagyjából azt írja, amit az internet szolgáltató reklámszövegében is láthattunk. De vajon tényleg ilyen gyors a netünk? Vagy ez csak egy mérőszám, ami semmire sem jó?

 A rossz hír az, hogy valójában semmivel sem leszünk okosabbak, amikor ilyen sávszélesség teszteket végzünk. A legjobb példa erre a sokat emlegetett speedtest oldal. Az átlagos felhasználó megelégszik azzal, hogy rábök a „test” gombra, majd álmélkodva nézi, milyen gyorsan mozog a flash-óra mutatója. Végül kap egy impozáns számot, miszerint „az ön internete sebessége XY Mbps”.  Ha azonban alaposabban megvizsgáljuk a speedtestet, máris láthatjuk a trükköt. A szoftver ugyanis megnézi földrajzi elhelyezkedésünket (illetve szolgáltatónkét), és az ehhez legközelebbi mérőpontot veszi alapul. Budapestről mérve tehát egy budapesti mérőszervert fogunk pingelni, innen töltünk le, és ide töltünk fel. Naná, hogy gyors lesz! De állítsuk csak át a szervert (a teszt elvégzése után kattintsunk a „new server” gombra) mondjuk egy angliai, vagy USA szerverre. Meglepődve fogjuk látni, hogy máris alacsonyabb eredményt kapunk…

Milyen gyors tehát a netünk? Le tudjuk mérni egyáltalán? Szerencsére igen! A teendő csak annyi, hogy a speedtest és hasonló „mókás” oldalak használatát meghagyjuk kevésbé alapos társainknak, mi pedig keresünk egy megbízható tesztoldalt. Ezek az oldalak arról ismerszenek meg, hogy nem a fizikai kapcsolat sebességét mérik gépünk és egy lokális tesztszerver között. Ellenben virtuálisan „neteznek” egy kicsit. Megvizsgálják, milyen gyorsan érünk el különböző népszerű oldalakat és szervereket, figyelik az adatvesztést (pocket loss) és még ezer más tényezőt. Az egyik legjobb ilyen teszt itt található.

Ha akarjuk, kézzel beállítgathatunk mindent, de van egy ’quickstart” opció is, ilyenkor 40 népszerű szervert próbál elérni a program, és ennek alapján közli velünk, hogy milyen gyors is a netünk. Mármint valójában…

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról